Mobilon kérhetők le a baromfihús eredetét igazoló adatok

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A baromfi származását a termékek csomagolásán található adatok segítségével a fogyasztó is ellenőrizheti az interneten keresztül - áll egy integrált üzleti alkalmazásokat fejlesztő cég közleményében.

A hústermékek beazonosítását segítő rendszert dolgozott ki a 4D Soft Számítástechnikai Kft. - közölte a vállalkozás szerdán. A baromfifeldolgozó üzemeknek biztosítaniuk kell, hogy a különböző nevelőhelyekről származó baromfik az eljárás során mindvégig azonosíthatók legyenek. A társaság által kifejlesztett rendszerben az azonosítást a csomagoláson feltüntetett 4D-kód elnevezésű karaktersor látja el. A kód segítségével az eddigiektől eltérően a fogyasztó is nyomon követheti térben és időben a vásárolt baromfi útját a termelőtől a feldolgozóig. 

A közlemény szerint a rendszer több nyelven tartalmazza az adatokat annak érdekében, hogy a külföldi piaci szereplők számára is elérhetők legyenek. Az európai uniós előírásoknak is megfelelő rendszert elsőként a Tápiócsir Kft. termékein alkalmazzák november 2-tól. A csomagoláson található kódot a vásárlók a cég honlapján gépelhetik be a keresőmezőbe, és így megkapják a termékkel kapcsolatos információkat.

Az adatbázisban rendelkezésre állnak a keltetők és termelők adatai, a telepítés, vágás, feldolgozás, csomagolás időpontjai, a nevelés és vágás során végzett állatorvosi vizsgálatok tanúsítványai, valamint a hatósági állatorvosi ellenőrzések igazolásai. Az adatok WAP-on keresztül akár vásárlás közben is lekérhetők mobiltelefon segítségével.

A rendszer arra is lehetőséget nyújt, hogy az ellátási lánc szereplői további információkat közöljenek a fogyasztók számára. A cég emlékeztet arra, hogy az utóbbi években több száz millió euró veszteséget okoztak a húsipari szektornak a tenyészállatokat sújtó fertőzések - a kergemarhakór, sertéspestis és a madárinfluenza - miatt a vásárlók körében kialakult bizalmatlanság a hústermékek iránt.