Az úgynevezett Auguszta-program főépületének alapkövét csütörtökön helyezték el a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) II. telepén.
"Magyarország talán legnagyobb problémája az öregedő, eléggé beteg társadalom" - mondta Baráth Etele európai ügyekért felelős tárcanélküli miniszter, aki szerint a debreceni beruházás jelentősen hozzájárul majd az észak-alföldi és az észak-magyarországi régióban élők életfeltételeinek, életkörülményeinek javításához. "Ez a beruházás nemcsak a gyógyításról szól, hanem az egészségügyi ellátás szervezetének megváltozásáról, a megelőzésről és a legmagasabb szintű klinikai ellátásról" - tette hozzá Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára.
A teljes Auguszta-program 12,12 milliárd forintba kerül; a beruházáshoz 9 milliárd forintot az Európai Unió, 1,71 milliárd forintot a központi költségvetés, 1,3 milliárd forintot pedig az egyetem saját forrásként biztosított - közölte Fésűs László akadémikus, a DEOEC elnöke. A beruházással kardiovaszkuláris és onkológiai komplex regionális egészségcentrumot hoznak létre, amely az észak-alföldi és az észak-magyarországi régiók teljes körű progresszív betegellátási igényét kielégíti a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések területén.
A program alappillére a DEOEC koordinációjával az országban elsőként létrejövő Északkelet-magyarországi Egészségobszervatórium (ÉKMEO), amely monitorozza a halálozási adatokat, a halálokokat és a megbetegedési mutatókat a régióban. Az adatgyűjtés emellett kiterjed az egészségügyi ellátórendszer működését, teljesítményét, hiányosságait jellemző mérőszámokra is.
Az Auguszta-program keretében egyébként összesen több mint 13 ezer négyzetméter új épületet, 3 200 négyzetméter épületbővítményt hoznak létre és csaknem 15 ezer négyzetméternyi épületet újítanak fel Debrecenben.
Tizenkétmilliárdos egészségügyi beruházás Debrecenben
Utolsó frissítés:
Megkezdődött Magyarország történetének legnagyobb, az Európai Unió által támogatott, Auguszta-programnak nevezett egészségügyi beruházása Debrecenben. A teljes áron 12,12 milliárd forintba kerülő beruházáshoz 9 milliárd forintot az EU, 1,71 milliárd forintot a központi költségvetés, 1,3 milliárd forintot pedig az egyetem saját forrásként biztosított.