Az Országgyűlés 180 igen szavazattal, 140 ellenszavazattal és hét tartózkodással elfogadta a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló törvényt.
Az új jogszabály szerint a családi pótlék havi összege jövő január 1-jétől az egygyermekes családokban 11 ezer, kétgyermekes család esetén gyermekenként 12 ezer, három- vagy többgyermekes családban 14 ezer forint lesz. Egyedülálló szülő esetén a támogatás összege minden kategóriában gyermekenként ezer forinttal magasabb. Tartósan beteg, illetve súlyosan beteg gyermek esetén a támogatás 21, illetve 23 ezer forint havonta.
A módosítás értelmében az anyák a gyes folyósítása mellett az eddigi időkorlátozás nélkül, teljes munkaidőben vállalhatnak munkát a gyermek egyéves korától. A teljes munkaidőben munkát vállaló édesanyák munkajövedelmének adóztatása során a gyest - a mai szabályoknak megfelelően - adóterhet nem viselő járandóságként kell figyelembe venni.
A ma három forrásból - családi pótlékként, adókedvezményként és pénzbeli rendszeres gyermekvédelmi támogatásként - elosztott támogatások helyett 2006. januártól minden gyermeket nevelő család azonos, emelt összegű családi pótlékot fog kapni.
Az eddig 13. haviként folyósított családi pótlék is beépül az egységes havi támogatás összegébe, új ellátásként jelenik meg - a rászorultság alapján adható - rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény.
Az egy- és kétgyermekes családoknál megszűnik a családi adókedvezmény, beépül a családi pótlékba, a három- és több gyermekes családok adókedvezménye viszont korlátozott mértékben megmarad. Az adókedvezmény megszűnése a három- és többgyermekeseket nem érinti. Eddig minden gyermek után havi 10 ezer forint adókedvezmény volt érvényesíthető évi nyolcmillió forint jövedelemhatárig, majd fokozatosan csökkent a kedvezmény összege. 2006-tól a háromgyermekeseknél hatmillió forint éves jövedelemig az érvényesíthető adókedvezmény gyermekenként havonta maximum 4000 forint lesz, a többgyermekeseknél a jövedelemhatár gyermekenként 500 ezer forinttal magasabb.