Garantált nemzeti minimum |
Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese és Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke pénteken Budapesten átadta Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a párt biztonságos jövő nemzeti minimumának megalkotására vonatkozó aláírásgyűjtési kezdeményezését. Gyurcsány Ferenc egy később kezdődött sajtóbeszélgetésen elmondta, lát esélyt arra, hogy kompromisszum eredményeként közös szövegbe kerüljön a szocialisták által javasolt nemzeti minimum és a Fidesz által felvetett nemzeti garanciatörvény. |
A miniszterelnök szerint ezért a rendelkezésre álló, szűk kereteket ide kell csoportosítani. Elmondta, hogy az említett három területen - a szociális ellátások normatíváira, egyes közoktatási normatívákra, valamint a közalkalmazotti bérek jövő évi emeléséhez - összességében közel 30 milliárd forinttal megemelik az eredetileg kidolgozott javaslatot.
Gyurcsány hangsúlyozta, ezekről a módosításokról már megegyeztek a koalíciós pártok vezetői, illetve parlamenti frakcióvezetői és a kormány tagjai.
"Ezeket a módosító indítványokat ezekben a napokban be fogjuk nyújtani, és ezzel megy tovább a parlamenti vita" - tette hozzá a miniszterelnök, aki azt a reményét fejezte ki, hogy sikerülni fog a költségvetést nagyobb vita nélkül elfogadtatni.
A jövő évre tervezett költségvetést "ambiciózusnak és feszítettnek" minősítette. A javaslat négy legfontosabb elemeként az elsősorban infrastrukturális fejlesztések folytatását, a szociális programok széles körét, valamint az adócsökkentést és a hiány mérsékelését emelte ki.
Külön kitért rá és nagy sikernek nevezte Gyurcsány Ferenc, hogy az elmúlt hónapokban a befolyásos EU-tagállamok nagy részével sikerült elfogadtatni, hogy Magyarország saját programját hajtja végre.
A kormányfő ennek érdekében folytatott tárgyalásokat a francia államfővel, a brit miniszterelnökkel, a leköszönő és a kijelölt német kancellárral, valamint az osztrák kancellárral.
"Azért tárgyaltam, hogy megértse Európa, Magyarországnak ezt a programot kell csinálni. Nem akarok Párizst" - szögezte le Gyurcsány az elmúlt hetekben kitört franciaországi zavargásokra utalva. Ugyanilyen határozottsággal jelentette ki, hogy soha nem fog elfogadni olyan programot, mint Szlovákia, ahol a gazdasági szigorítások tavaly éhséglázadásokhoz vezettek. "Igen, pénzt fogunk fordítani arra, hogy fölemeljük azokat, akik lemaradtak. Érezniük kell, hogy ez egy olyan kormány, amely meghallja a hangjukat" - jelentette ki a kormányfő.