AB: nem tiltható a művi meddővé tétel

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem teheti a vér szerinti gyerekek számától függővé az állam a művi meddővé tétel lehetőségét, ez ugyanis sértené az önrendelkezési jogot.

Alkotmányellenesnek nyilvánította az Alkotmánybíróság az egészségügyről szóló törvénynek azt a rendelkezését, amely szerint a művi meddővé tétel családtervezési célból a 35. életévét betöltött vagy három vér szerinti gyermekkel rendelkező személynél végezhető el - közölte testület közleményében hétfőn.

A november 12-én elfogadott határozatról ma kiadott közlemény szerint az Alkotmány 54.§ (1) bekezdésében szereplő emberi méltósághoz való jog széles körű védelemben részesíti a szabad, tájékozott és felelősségteljes döntésre képes ember saját teste és sorsa feletti rendelkezési jogát. Az önrendelkezéshez való jog alapján az emberek - az Alkotmánnyal összhangban lévő jogszabályi korlátok között - szabadon dönthetnek a családi élet, a házasság, a gyermekvállalás kérdéseiben.

A testület álláspontja szerint sem népesedéspolitikai szempontok, sem az állam egészségvédelmi kötelessége nem teszi alkotmányosan elfogadhatóvá, hogy a törvény a vér szerinti gyermekek számától teszi függővé az önrendelkezési jog gyakorlását. Ezért az Alkotmánybíróság az egészségügyi törvény vizsgált rendelkezését - a jogbiztonság érdekében - 2006. június 30-i hatállyal megsemmisítette.

A határozathoz Dr. Harmathy Attila, Dr. Kovács Péter, valamint Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva alkotmánybírák különvéleményt csatoltak, olvasható a közleményben.