Várkonyi László a Jad Vasem elött |
Várkonyi László: A Közel- Kelet mindig is fontos volt számunkra, a mostani látogatásunk két súlyponti programja a bahreini külügyminiszteri találkozó, illetve a jeruzsálemi emlékünnepség Rabin halálának 10 évfordulóján. E kettő közé további tárgyalásokat tudtunk beszorítani: Jordániában külügyminiszteri szintű megbeszélés volt, majd Izraelbe érkezvén fogadott bennünket Shalom izraeli külügyminiszter, és érdemi megbeszéléseket folytattunk a Palesztin Hatóságnál is, Ahmed Korej miniszterelnökkel.
hvg.hu: Hogy-hogy éppen a magyar külügyminisztert hívták meg Bahreinbe?
V.L.: Bahreinben a G8-ak találkoztak Észak Afrika és az Arab Félsziget arab országaival. Ez az úgynevezett „Szélesebb Közel Kelet Folyamat” találkozója volt, ahová első ízben meghívták a magyar külügyminisztert is, egyedüliként az EU újonnan csatlakozott országai közül. Ebben szerepe volt a nemrég Budapesten megalakult Demokrácia Központnak. Itt gyűjtik össze, archiválják, és bocsátják az érdeklődők rendelkezésére a közép-és kelet európai rendszerváltozás, átalakulás tapasztalatait. A Központ kiadványokkal, szemináriumok , rendezvények szervezésével segíti más térségekben a demokratikus átalakulást. A G8-ak azért hívták meg a magyar külügyminisztert, hogy mutassa be az arab vezetőknek a Demokrácia Központot, ismertetve annak szolgáltatásait, bízva abban, hogy ez felkelti érdeklődésüket.
hvg.hu: És felkeltette?
V.L.: Az majd később dől el, de az mindenképpen látni kell, hogy nem a demokrácia exportjáról van szó, hanem térségünk hasznosítható tapasztalatairól. Mi ugyanis a gyakorlatban próbáltuk ki a diktatúrából a demokráciába való átmenet folyamatait, a nemzeti kerekasztal-tárgyalások módszerét, a privatizáció különböző modelljeit.
hvg.hu: Tervez a magyar diplomácia valamiféle közvetítő szerepet a palesztinok és az izraeliek közt? Hiszen az oslói békefolyamatot is egy kis ország, Norvégia kezdeményezte.
V.L.: Nekünk nincsenek ilyen szándékaink, de EU tagságunk okán mi is része vagyunk az EU, az USA, Oroszország és az ENSZ alkotta kvartettnek.
hvg.hu: Hogyan látja a jelenlegi izraeli-palesztin viszonyt a tegnapi megbeszélések után?
V.I. Mindkét felet meghallgattuk, és az az érzésünk, hogy valóban keresik a megegyezés lehetőségét, miközben tudatában vannak a várható veszélyeknek. Mindkét fél szerint nagy jelentőségűek a januárban esedékes palesztin választások. De eltérően ítélik meg a választások lebonyolításának módját, a várható eredményt, és a következményeket.
Shiri Zsuzsa/Jeruzsalem