A nevek hónapok óta röpködnek, ám nemhogy névsor nincsen még, de a végleges kormányzati struktúra kidolgozásával sem készültek el a szakértők - írja a Magyar Hírlap. Egyelőre csak annyi biztos, hogy a Navracsics Tibor vezette Kormányzás 2006 munkacsoport a mostaninál kevesebb tárcával kalkulál, és hat-nyolc csúcsminisztériumban csoportosítaná a feladatokat - teszi hozzá a lap.
A különálló pénzügyi és gazdasági tárca helyett fontolgatják például egy közös gazdasági-pénzügyi, esetleg egy egységes belügyi-honvédelmi minisztérium felállítását, és egy összevont kulturális, oktatási, ifjúsági és sportügyekkel foglalkozó kultusztárca létrehozása is elképzelhető.
A kormányzati szervezet átalakításra több verzió készül, hiszen nem mindegy, hogy mekkora többséggel sikerül (ha sikerül) nyernie a pártnak, illetve hogy egyedül vagy koalíciós partnerrel vághat-e neki a kormányzásnak - írja a Magyar Hírlap.
Ha árnyékkormány még nincs is, az azért nagyjából sejthető, kinek van esélye egy-egy tárca megszerzésére. A választási program kidolgozásában részt vevőknek például borítékolható sanszuk van erre: a humánpolitikai stratégiát összeállító Mikola István eszerint az egészségügyi, a kulturális programrészt megíró Pálinkás József a kultusz-, a gazdaságpolitikai programért felelős Matolcsy György a gazdasági, míg a katonai ügyek gazdája, Simicskó István a honvédelmi miniszteri poszt várományosa - olvasható a lapban.
Majdnem biztos megbízásra számíthat Varga Mihály korábbi pénzügyminiszter is, bár kérdés, hogy közös gazdasági-pénzügyi tárca esetén hogyan osztoznának a posztokon Matolcsyval. Ugyanígy kérdéses a tisztségek leosztása egy összevont kultusztárca esetén, hiszen az oktatási miniszterként legesélyesebb Pokorni Zoltán, a kulturális területre szánt Pálinkás és az ifjúsági ügyek várományosának tekinthető Deutsch Tamás közül csak egy kerülhet a legmagasabb pozícióba.
Jók az újrázási esélyei a lap információi szerint Turi-Kovács Béla volt környezetvédelmi, Martonyi János volt külügy-, Fónagy János ex-közlekedési, illetve Harrach Péter egykori családügyi miniszternek is, a felkészülésben szintén részt vevő volt kancelláriaminiszternek, Stumpf Istvánnak viszont nem. A Miniszterelnöki Hivatal élére – egyes információk szerint – helyette inkább Rogán Antal vagy Navracsics Tibor kerülhetne, bár mindkettőjük indul egyéniben, a pártvezetés pedig inkább kerülné, hogy egy miniszter képviselő is legyen.
A földművelésügyi tárca élére a pletykák szerint a nemzeti fórumos Font Sándor pályázhat, potenciális igazságügyi miniszterként pedig Balsai István neve vetődött fel, mások szerint viszont valószínűbb, hogy erre a posztra és a belügyminiszterire is "kívülről" kérnek fel valakit.
A találgatásokat és a helyezkedéseket keresztülhúzhatja, ha Orbán Viktor stratégiai okokból inkább szakértői kabinetet alakít, így kímélve meg a Fidesz vezető politikusait a "rendcsinálással" járó népszerűségvesztéstől - teszi hozzá a Magyar Hírlap.