Mennyit jövedelmez a madárinfluenza-üzlet?

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Még nincs eladható termék és megfelelő kapacitás, de a kormány a napokban dönt a madárinfluenza elleni vakcina értékesítési lehetőségeiről.

A napokban kiderülhet, hogyan húzhat hasznot az állam a Magyarországon kifejlesztett madárinfluenza elleni vakcinából: a kormány elé kerül a vakcina értékesítésének lehetőségeit taglaló ÁNTSZ-javaslat - írja a Népszabadság. A kabinetnek arról is döntenie kell, hogy befektet-e a gyártókapacitások bővítésébe, és ezáltal növeli-e a vakcina értékesítéséből származó bevételt.

Kétmilliárd forintos beruházással az öt-tízszeresére lenne növelhető az oltóanyag-termelés. Bővítés nélkül a gyártásra jogosult Omninvest Rt. csak a hazai lakosság védelméhez elegendő oltóanyag-mennyiséget tudja előállítani.

A technológia lényege, hogy egyetlen szúrással hatékony védelem alakítható ki járvány idején. Más országok kísérleti vakcinái csak több oltással tudnak védettséget adni.

Bujdosó László országos tiszti főorvos szerint a madarakra veszélyes H5N1 vírus elleni vakcinából húszmillió adagra lenne megrendelés, az árbevétel 100 milliárd forint. A mostani feltételek mellett az államnak ebből az összegből tíz százalék juthat.

Az üzletet egyelőre több tényező is akadályozza. A madárinfluenza elleni vakcinának még csak az emberen való klinikai kipróbálása zajlik. Az eredmények biztatóak, ám a szer legkorábban márciusban kaphat törzskönyvet.

Tisztázni kell, hogy - a gyártó, a vakcinát fejlesztő állami szervezet, valamint az alapvírust biztosító Egészségügyi Világszervezet - milyen arányban tulajdonosa a készítménynek. Az ÁNTSZ már jelezte a WHO illetékes laboratóriumának, hogy megvenné az alapvírus tulajdonjogát.

Ha ez az ÁNTSZ tulajdonába kerül, az oltóanyagból származó bevétel mostani állami része is növekedhet. (Informális jelzések szerint a WHO térítésmentesen, vagy jelképes összegért lemondana a vírus tulajdonjogáról.) Ha mégsem adják el, akkor a világjárvány kezdetéig nem is gyártható a vakcina.