Magyarország "megvétózná" a csökkentett EU-költségvetést

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország megvétózná a csökkentett támogatásokat tartalmazó EU-költségvetési tervezetet - hangzott el a BBC tévé csütörtök esti budapesti tudósításában, a brit közszolgálati csatorna azt is tudni véli, hogy Blair kész engedni a Nagy-Britanniának járó visszafizetésből.

A Tony Blair brit miniszterelnököt kelet-európai körútján kísérő BBC-tudósító tényként közölte, hogy - amint azt a londoni sajtó már jó ideje írja - a Budapesten tartózkodó Blair a kelet-európai tagországok támogatásaira szánt költségvetési keret 10 százalékos csökkentését javasolja az új EU-tagoknak.

A BBC szerint lengyel illetékesek úgy vélekedtek, hogy amit a brit kormányfő javasol, az akár illegálisnak is bizonyulhat, név nélkül idézett magyar illetékesek pedig azt mondták a tudósítónak, hogy Magyarország megvétózna egy ilyen javaslatot, ha az valóban az asztalra kerül.

A Financial Times e hét eleji értesülése szerint Lengyelország is azzal fenyegetőzik, hogy a decemberi brüsszeli EU-csúcson megvétózhatja a költségvetési megállapodást, ha jelentősen megnyirbálják a 2007-2013-as költségvetési időszakban általa várt 60 milliárd eurós támogatást.

Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő ugyancsak a Financial Timesnak az uniós költségvetés ügyében folyó vita kapcsán a héten azt mondta, a nyugat-európai EU-tagok "a különböző európai térségek közötti lehetséges legsúlyosabb konfliktusokkal" lesznek kénytelenek szembenézni, ha nem lesznek nagyvonalúak az új tagok iránt.

A magyar miniszterelnök a brit üzleti napilapnak kijelentette, Nagy-Britanniának - az EU soros elnökének - újra kellene gondolnia a Kelet-Európának szánt segélyek csökkentéséréről szóló, a 2007-2013-as költségvetés vitájának megoldása végett kidolgozott javaslatát.

A brit sajtó szerint ugyanakkor Tony Blair azzal érvel, hogy csökkenthető a térségi segély, mert az új tagállamok úgysem használják fel teljesen a nekik folyósított EU-pénzeket.

Csütörtök késő esti londoni beszámolók szerint egyébként Blair mostani kelet-európai körútján jelezte, hogy a kompromisszum érdekében kész engedni akár 1 milliárd eurót is a Nagy-Britanniának járó, most már évente több mint 5 milliárd eurós uniós visszatérítésből. Ezt még Margaret Thatcher volt konzervatív brit kormányfő harcolta ki 1984-ben, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásokban részesül.

A többi uniós tagállam körében rendkívül népszerűtlen brit visszatérítés a jelenlegi költségvetési patthelyzet egyik fő eleme, mert London hivatalosan csak akkor hajlandó ennek csökkentéséről tárgyalni, ha Franciaország kész lenne megfontolni a közös uniós agrárpolitika radikális reformját, amiről azonban Párizs egyelőre hallani sem akar. Blair keddi telefonbeszélgetése során a magyar miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte azt a brit javaslatot, amely szerint 25 milliárd euróval csökkentenék az EU költségvetését, illetve tíz százalékkal az új tagállamoknak járó felzárkóztatási támogatásokat.

A mai budapesti találkozón Gyurcsány Ferenc és Tony Blair mellett Jirí Paroubek cseh, Kazimierz Marcinkiewicz lengyel és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök vesz részt.