Csemő |
A község 1952-ben Nagykőrös és Cegléd külterületéből alakult. Ekkor dőlt el az úgynevezett csemői per, melyben a két szomszédos város e terület birtoklásáért folytatott harca zárult le. A fővárostól, Budapesttől 70 km-re, az ország közepén terül el, mintegy 8 ezer hektár területen. |
Barta Alajosnét 1994 óta háromszor választották meg a falu polgármesterének. Szerinte főként azért kapott ennyiszer bizalmat, mert már a rendszerváltás előtt is a polgármesteri hivatal elődjénél dolgozott, ahol végigjárta a ranglétrát, így ismeri az önkormányzati munka csínját-bínját. A számtalan tanfolyam, amelyeket közben elvégzett, majd végül az Államigazgatási Főiskola – már csak elméleti rendszerezettséget adott a negyven éven át összegyűjtött önkormányzati tapasztalatoknak.
Szirmokból épített népszerűség
© csemo.hu |
„Természetesen azzal, ami a többségnek tetszett, ellenségeket is gyűjtöttem magamnak. Volt idő, amikor az utcára sem mertem kimenni, mert folyton összesúgtak a hátam mögött, hogy virágra költöm a közpénzt – ahelyett, hogy segélyeket osztanék” – emlékszik vissza a polgármester-asszony. Ennek ellenére a következő évben a falu központi részeit is beültették virággal.
Ezzel párhuzamosan a település belterületi infrastruktúrája is rendkívül gyors és látványos fejlődésen ment át. Az igazi nagy dobás akkor következett, amikor a polgármester asszony benevezte a falut a virágos települések országos versenyébe. Barátaival kirándulást szervezett az előző évi - 1996-os – győzteshez, Pusztamérgesre. Az ott szerzett tapasztalatokat otthon is hasznosították, még a talajt is kicserélték: egy környékbeli állattenyésztő telepről hozattak olyan földet, amit a virágok jobban kedvelnek.
© csemo.hu |
Miután a lakosság 10 százaléka holland, a polgármesteri hivatal arra is berendezkedett, hogy a betelepülőket akár anyanyelvükön is ki tudják szolgálni. A könyvtárban a helyiek angolul, németül, hollandul, a betelepülők meg magyarul tanulnak.
Honnan van erre pénz?
Csemő pedig tovább fejlődik, a faluban egymást érik a különböző, főleg szabadtéri rendezvények - az 1997-es sikerre például a falunapon virágünneppel emlékeznek. A községben 13 (!) civil szervezet működik, többek között a Virágos Csemő Sportegyesület, a Csemői Iskoláért Alapítvány, a Faluvédő és Szépítő Egyesület, a Vadásztársaság és a Baba-Mama Klub.
A polgármesteri hivatal több munkatársa állandó megbízatás keretében azzal foglalkozik, hogy a legkülönbözőbb pályázati forrásokból pénzt szerezzen. A polgármester ugyanis azt vallja: mindenre pályázni kell, amire csak lehet. Legutóbb 213 millió forintot nyertek egy EU-pályázaton a helyi óvoda felújítására, a következő projekt tárgya pedig az iskola lesz.
VMI