A szaktárca vezetője az ötórás meghallgatáson elmondta, hogy az eredetileg megállapított 26,7 milliárd forint helyett a minisztériumot érintő maradványképzési kötelezettség 20 milliárd forint közelében stabilizálódik; "az i-re a pontot" várhatóan a szerdai kormányülésen teszik fel. Bozóki hozzátette, hogy ezzel a döntéssel a Magyar Állami Operaház például "teljes egészében felszabadul" a kötelezettség alól.
A miniszter szerint a 2006-os kulturális költségvetést az ez évi szint közelében sikerült tartani, ami "nem volt egyszerű". Hozzátette, szeretnék elérni, hogy jelentős magántőke-bevonás történjen e területen. Bozóki kitért arra, hogy az ÁPV Rt. nyilvános pályázatot ír ki több filmstúdió privatizálására, és jövőre a színházak forrásai az áfa-visszaigénylés újbóli lehetőségével bővülnek. A legfontosabb beruházásnak a budavári Mátyás-templom felújítását nevezte, de említést tett több múzeumi rekonstrukcióról is.
Halász János (Fidesz), a bizottság alelnöke közölte: három szocialista miniszter sem volt elég az ígéretek végrehajtására. "Ez az év a kultúra fekete éve volt Bozóki András minisztersége miatt" - összegezte a képviselő, aki szerint a szaktárca jelenlegi vezetője "botrányokról botrányokra bukdácsolt".
Halász szerint jövőre 80 százalékkal csökkennének a múzeumi Alfa-program forrásai, "szinte sehol sem tartanak" a Mátyás-templom felújításában, és a 2005-ös év "a kulturális beruházások mélypontja".
Az ülés első részében, még a miniszter tájékoztatója közben Kiss Attila (Fidesz) táblával jelent meg, amelyen Gyurcsány Ferenc kormányfő és Bozóki András Mikulás-sapkában látható, mellettük a következő felirat volt olvasható: "A szocialista mikulások nem hoznak, hanem visznek! Vigyázat!".
Később Sági József (Fidesz) az ülésterembe egy puttonnyal lépett be, abban piros színű dobozkákkal, amelyekre kulturális területeket és számadatokat írtak. "Ez mind az, amit ön elvett" - mondta, majd a miniszternek dossziékat adott át, amelyek közlése szerint a teljesítetlen szocialista ígéretek felsorolását tartalmazzák.
Minderről szóváltás alakult ki a bizottság tagjai között. Szabó Zoltán (MSZP) a történteket a rendszerváltozás utáni magyar parlamentarizmus mélypontjának nevezte. Mint mondta, a kulturális bizottság szégyene az, amit "az ellenzéki képviselők művelnek" miniszteri meghallgatás címén.
Az ellenzéki képviselők négy óra elteltével, a kérdések elhangzása után, de még a miniszteri válasz előtt hagyták el az üléstermet. Ezt Halász János távozáskor azzal indokolta, hogy nem kívánják Szabó Zoltán "gyalázkodását" hallgatni. Pető Iván (SZDSZ) elnök ezt követő felszólalásában elfogadhatatlannak nevezte, amit a demonstrációs tábla jelképez; véleménye szerint a kormánypárti képviselőknek több okuk lett volna a kivonulásra.