Az uniós csúcstalálkozó első munkaülése, illetve munkavacsorája után, csütörtök éjjel nyilatkozó Blair újfent leszögezte, minden erőfeszítést megtesz, hogy megtalálja azt a kompromisszumot, amely minden EU-tagállamnak megfelel. Hozzátette, valamennyi tagország felismerte azt, hogy ha meg akarnak állapodni a költségvetésről, akkor azt most kell megtenniük. Az újságírói kérdésre, hogy lát-e lehetőséget a megállapodásra, a brit kormányfő igennel felelt.
A tagországok vezetői - köztük Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök - csütörtökön azt a brit javaslatot vitatták meg, amely a szóban forgó hét évre 22 milliárd euróval kisebb összeget tartalmaz ugyan a júniusi csúcsértekezleten előterjesztettnél, de jóval közelebb áll azon országok - a nettó befizetők - elképzeléseihez, amelyek az akkori kezdeményezést elutasították.
A mostani terv ugyanakkor jelentős részt vonna el a júniusihoz képest az új EU-tagállamoktól, köztük Magyarországtól. Az új országok reményei szerint egy új javaslat javíthat ezen a helyzeten.
A pénteken befejezni tervezett csúcs munkájára rányomta bélyegét a költségvetési vita miatti elégedetlenség. Az értekezlet napirendje már az első este változott, mert a brit elnökség kétoldalú egyeztetéseket kezdett a tagországok egy részével. Emellett a londoni delegáció értésre adta, hogy más tervezett témákról is a büdzsével kapcsolatos megállapodás fényében kíván végleges döntést hozni.
Emiatt, bár a tagországok lényegében már megegyeztek arról, hogy Macedóniának megadják az uniós tagjelölti státust, e döntés csak akkor lesz végleges, ha a költségvetési vita lezárult.
Kiszivárgott, hogy az EU teljességgel elfogadhatatlannak tartja Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök legfrissebb kijelentését arról, hogy a holokauszt a zsidó államot a Közel-Keleten megteremteni akaró európaiak által kitalált mítosz. Az EU emellett várhatóan elítéli azt a gyilkosságsorozatot is, amely Libanonban zajlott le a közelmúltban politikusok, újságírók és más személyiségek ellen.