Zöld Békát kapott a Magyar Villamos Művek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. készítette a legjobb környezeti jelentést az idén a Deloitte Rt. nemzetközi tanácsadó cég szerint, amely ezért az általa négy éve alapított Zöld Béka díjjal jutalmazta a vállalatot.

Az országban 20-25 nagyvállalat készít speciális beszámolót környezetvédelmi teljesítményéről, közűlük kilencen pályáztak 2005-ben a díjra - mondta Reininger Róbert  a Deloitte környezetvédelmi osztályának igazgatója a díjkiosztót megelőző sajtótájékoztatón. A versenyben második helyezett Magyar Telekom Rt.-n kívül az Audi Hungaria Motor Kft., a British American Tobacco Hungary, a Csepeli Erőmű Rt., a Denso Gyártó Magyarország Kft., a Flextronics International Kft., a Magyar Posta Rt. és a Tiszai Vegyi Kombinát Rt. pályázott a díjra. A Zöld Béka díjat Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter adta át.

A környezeti vagy más néven fenntarthatósági jelentés elkészítésére a környezetvédelmi törvény már tartalmaz jogi előírásokat, ám a kötelezettséget előíró végrehajtási rendelet nem született még meg - közölte Reininger Róbert, aki szerint az egyelőre önkéntes rendszert mihamarabb kötelezővé kellene tenni a vegy-, energetikai, cement- és az alumíniumiparban, valamint a veszélyes hulladékokat kezelő nagy cégeknél. A szabályozás hatálya alá tartozhatnának az egységes környezeti engedély (IPPC) köteles vállalkozások - tette hozzá.

A Zöld Béka díjat átadó Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter az ünnepségen kifejtette: a fejlett országokban már bevett szokás, hogy a vállalatok az éves mérlegbeszámolóhoz hasonlóan, külső auditorokkal minősített környezeti jelentést készítenek. A régióban azonban még nem minden társaság ismerte fel, hogy a cég működésének környezeti hatására, környezeti stratégiájára és célkitűzéseire kitérő környezeti jelentés elkészítése gazdasági haszonnal is járhat.

A jelentés során feltárt káros környezeti hatások mérséklése javítja az erőforrások felhasználásának hatékonyságát, így a vállalat versenyképessége is növelhető - mutatott rá a miniszter. 
  
A közép-kelet európai vállalatok között meghirdetett Zöld Béka díjat a Deloitte 2001-ben alapította az Európai Unió Környezeti Jelentés Díjának mintájára. Az első évben a szentgotthárdi Opel gyár és a Budapesti Erőmű nyert. Egy éves kihagyás után 2003-ban újra a Budapesti Erőmű, illetve a Denso Kft., tavaly pedig a Dreher Rt. vihette el a trófeát.