Ők 24-en, akik 2005 híreinek főszereplői voltak (2. rész)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén is összeállítottuk azok listáját, akik minden valószínűség szerint nyilvános életük legjobb vagy legpocsékabb évét zárták. A 12–12 közéleti figura közt tavaly hat politikus volt, idén három virtigli politikus mellett két közjogi méltóság futott be. Megjósoljuk, jövőre sokkal többen lesznek. Az első részt már átböngészhették, az alant olvasható második részt pedig a jövő hét hétfőjén követi a harmadik - záró - összesítés.

Cseh László a tavalyi pechszéria, lábsérülése és a hozzá mérten szerényebb olimpiai szereplés után idén igazán kitett magáért és a szerencséje se hagyta cserben: teljes éremkollekciót gyűjtött össze a nyári úszó-világbajnokságon, míg – két világcsúcsot megdöntve – háromszoros rövidpályás Európa-bajnok lett decemberben. És egyértelművé vált, amiben egy-két éve még csak reménykedtünk, hogy az úszás jelenlegi királyának számító amerikai Phelps-nek rendesen fel kell kötni az úszógatyáját, ha Turi György tanítványától meg akarja óvni a vegyes úszás trónját. Az önmagával szemben mindig maximalista sportoló mindemellett informatikát tanul a Műegyetemen. Jó tanuló, jó sportoló.

Friderikusz Sándor
jó évkezdést követően mindenfajta fenyegető előjel nélkül egyszerűen kirúgatta magát a köztelevíziótól, majd kevéssel utóbb levegő után kapkodott, amikor a bíróság döntése nyomán kiderült, hogy szerződésszegés miatt kamatokkal együtt csaknem félmilliárd forintot tartozik fizetni korábbi munkáltatójának, az RTL Klubnak. A Rudi Zoltán MTV-elnökkel való összekülönbözés hátterében régóta feszülő személyes ellentét állhat, s hiába voltak támogatói az elismert műsorvezetőnek a köztévén belül, miután borult a sakktábla, ők sem te(he)ttek semmit Friderikusz megtartásáért. A neves, tehetségében sosem vitatott televíziós utóbb kapott egy sokak által tanácstalansággal szemlélt Prima Primissima-díjat, leszerződése az ATV-hez azonban a korábbi munkahelyeihez képest visszalépésnek tekinthető.

Nobilis Kristóf
nemrég még jobbára csak tőzsdei befektető körökben volt ismert. Amióta  a 44 éves üzletember sikeresen csapta le az Portfolio gazdasági oldalt és az Index.hu hírportált a velük kacérkodó Sanoma Kiadó és econet.hu kezéről, már a világháló magyar népe is tudomást szerzett róla. A hírek szerint előbbiért százmillió, utóbbiért 1,6 milliárd forintot fizetett SydInvest nevű cégén keresztül. Nobilis a Manager Magazin listája szerint 8,6 milliárd forintos vagyonával idén a 28. leggazdagabb hazai vállalkozó (egy éve még 6,8 milliárdos vagyont jegyzett). A média-befektetéseiről elhíresült üzletembernek számos különféle érdekeltsége van: övé – többek között - a balatonalmádi jachkikötő, Lupis Józseffel autókat bérbe adó vállalkozást működtet, ősszel indult cége jelzálog-finanszírozással foglalkozik. 

Hajdú Péter
műsorvezető távozása csak a betűrend miatt követi Friderikuszét, időrendben megelőzte azt. Az egyik legirritálóbb képernyős arcnak tartott, flegma modoráról és volt barátnőiről ismert Hajdú végzetét egy rég elfeledett televíziós gittegylet, az Anyanyelvi és Képernyő Bizottság okozta, amelyet kibiztosítva hagytak kinn a színen még a nyáron, így aztán év vége felé el is sült. A színvonaltalan műsorvezetés mellett a köztévének a Névshowr produkció által kéthetente kiszámlázott summa sem tetszett, illetve túlontúl magasnak tetszett. A hadonászva távozó Hajdú azzal a blöffel igyekezett meggyőzni mindenkit, hogy esztrádműsoráért kapkodnak majd a televízióállomások. Záporozó ajánlatok helyett azonban úgy fest, ő is az ATV-n folytatja. 

Megdet Rahimkulov
a korábbi becsléseknél lényegesen több, száznyolcvan milliárd forintnyi magánvagyonával az ország leggazdagabbjának számító, tizenegy éve hazánkban élő orosz üzletember gázipari vezetőként már a hetvenes évektől üzletelt magyar vállalatokkal. A médiafigyelem középpontjába mégis a 150 leggazdagabb hazai vállakozó rangsorában szerzett első helyével, illetve az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) megvásárlásával került. Rahimkulov 1996 óta volt a bank vezérigazgatója, családi vállalkozásának három központja közül a budapesti iroda vezetője, amely résztulajdonosa az Antenna Hungáriának, a BorsodChemnek és még a Molnak is. Az ÁÉB eladását elodázó üzletember jövőre oroszországi befektetéseinek fokozatos csökkentésével Magyarországra csoportosítja át azokat.

László Csaba
meglepően sokáig bírta a Fradi focicsapatának kispadján, de a gárda feltűnő őszi sikertelensége miatt mégis fel kellett állnia. Elégszer híresztelték ezt ahhoz korábban, hogy senkit nem ért meglepetésként menesztése. Az edző, aki pedig elégszer adta tudtul, nem teljesen ura idegeinek, maga is lakonikus beletörődéssel vette tudomásul, hogy Furulyás János közös megegyezéssel szerződést bontott vele. Az olykor zokogó, máskor játékosait a riválisok lábának vagy – saját verziója szerint – a játék tördelésére ösztökélő szakvezető menesztése után sem henyél. Könyvet jelentetett meg fradis élményeiről, és a klubbal pereskedik, mert elzavart szakvezetőjének – a magyar klubok jó szokása szerint – az FTC is elfelejtette kifizetni a maradék járandóságát. Az igaz Fradi szív.

Rátai Dániel
mindössze 19 éves, de már bolygót neveztek el róla; a Rátai 21742 nevű égitest viseli nevét. Köszönheti mindezt találmányának, annak a – bagóért összeállított – technológiának és szoftvernek, amely egy egyszerű monitort is háromdimenziós kép megjelenítésére tesz alkalmassá, a térbeli ábrára pedig - levegőben mozgatva a hozzávaló „varázsceruzát” - rajzolni lehet. Rátai májusban a 21 éven aluli kutatók (avagy: ifjú tudósok) Amerikában megrendezett olimpiáján (Intel ISEF 2005) tarolt találmányával, hat darab első díjat hozott el, miközben negyvenöt országból ezernégyszáz vetélytárs állt vele szemben. A korábbi évek magyar kategória győzteseit követően a fiatal tudós elsőként szerzett abszolút elsőséget a versenyen.

Sugár András
ismertsége talán Princz Gáboréhoz hasonlítható. A legsikeresebb magyar telekommunikációs céget felépítő elnök-vezérigazgatónak éveken keresztül a nyerő emberek között volt bérelt helye, idén azonban – közös megegyezéssel – egyik napról a másikra vált meg posztjától, miután nem sikerült kiharcolnia cége, a T-Mobile további függetlenségét (az rövidesen össze is olvad a Straub-féle Magyar Telekom Rt.-vel). Távozásának külsőségei sem voltak mindennaposak: előbb sokévnyi nyereséges működést követően sikerrel vezényelte le a piacvezető mobilszolgáltató névváltását (Westelből – emlékezhetünk – rózsaszínes T-Mobile lett), majd szeptember elején pátosszal és könnyekkel teli búcsúztató keretében masírozott ki a társaság lágymányosi székházából.