MSZP-s kártyatagkönyv © Horváth Katalin |
A kerületi pártvezetés szerint a legutóbbi tisztújításkor hatalmon kívülre szorultak gerjesztik a feszültséget, az úgymond szakadárok - egyébként 15 alapszervezet - által életre hívott Tiszta közéletért Kőbányán mozgalom tagjai ezzel szemben kitartanak amellett, hogy "gyanús dolgok" zajlanak a pártban és a baloldali vezetésű önkormányzatnál. Az egyik helyi építőipari vállalkozó már lépett, az ő feljelentése alapján vesztegetés gyanújával nyomoz a Fővárosi Főügyészség ügyészségi nyomozóhivatala a kerületi önkormányzatnál.
A tavaly őszi tisztújítással elégedetlenkedők megkeresték a budapesti és az országos pártvezetést, s ennek nyomán Hiller István MSZP-elnök elrendelte, vegyék górcső alá a X. kerületi tagsági ügyeket, s szüneteltessék a felvételt. Az idén februári ellenőrzéskor nem bizonyosodott be, hogy akadnának - szocialista párti zsargonnal - vattatagok Kőbányán, a 30 alapszervezetben munkálkodó mintegy 1700 tag státusa rendben lévőnek tűnt - tájékoztatta a HVG-t Lénárt László, az MSZP budapesti ügyvezető alelnöke. Igaz, Lénárték maguknál az alapszervezeti titkároknál tudakozódtak, ami az elégedetlenkedők szemében olyan, mintha "a kecske leltározná a rá bízott káposztát". "A jogszerűen működő 15 kőbányai alapszervezet, a tisztességes tagság és a választók nevében kikérjük magunknak Lénárt állítását, különös tekintettel arra, hogy a tavaly szeptemberi küldöttgyűlésen még ő biztatott bennünket, hogy ne tűrjünk" - mondta most a HVG-nek Ficsór János, az MSZP-frakcióból a napokban kizárt kerületi képviselő. Lénárt ezzel szemben azt hangsúlyozta, az MSZP alapszabálya szerint a párttagok szabadon választhatnak alapszervezetet, így amíg tagdíjat fizetnek, szavazati joguk is van, miközben - bár ez a fővárosi alelnök szerint is ellentmondásos - semmi sem kötelezi őket pártmunkára.
A kőbányai városháza. © Dudás Szabolcs |
Vass a HVG birtokába került levelében azt is írja, maga is jelen volt Kaszab Szent László téri irodájában, ahol a revízió idején napokon keresztül manipulálták a belépési nyilatkozatokat. "Ezeket a tagokat a tagnyilvántartásba nem vezették be. A központi nyilvántartásba nem kerültek, csak a küldöttlétszám megállapításához használták fel" - olvasható a Hillernek címzett levélben. A mozgalmárok most attól tartanak, mindez megismétlődhet az országos taglistafrissítésen, amelyet az új, csipkártya alapú tagkönyvek őszre tervezett kiosztásának apropóján, de a Vas, a Bács-Kiskun, a Hajdú-Bihar megyei (HVG, 2004. szeptember 11.; 2005. május 14.), majd a kőbányai fantomtagbotránytól aligha függetlenül rendelt el a Köztársaság téri pártközpont. Lénárt szerint ezúttal kizárt a manipuláció, a már kikézbesített adatlapot ugyanis 6 fős bizottság ellenőrzi majd, amelynek munkájában az úgymond problémás alapszervezetekben a helyi vezetés ellenzői is részt vehetnek. Ficsór ugyanakkor azzal érvel, hogy az adatlaphoz mellékelt, Hiller által írt levél szerint a blankettát a helyi szervezet vezetőjéhez is el lehet juttatni, ami szerinte megint csak kétessé teszi a végeredményt.
Korántsem mindegy azonban, hogy hány tagja van az MSZP-nek. Az országos kongresszusba 103 (korábban 102) tagonként delegálhatnak küldötteket a szervezetek. Kőbánya 15 delegált és két országgyűlési képviselőként automatikusan kongresszusi taggá váló küldöttjével messze a legerősebb budapesti kerület, a fővárosi küldöttek 10 százalékát adja. Méghozzá a mozgalmárok által elfogadott 980-as, nem pedig az 1700 fős, vitatott létszám alapján kalkulálva. Mivel azonban a legutóbbi kongresszusra a felduzzasztott tagság delegált küldötteket, nevük elhallgatását kérő MSZP-tagok szerint egy közepesen képzett jogászcsapat utólag semmissé nyilváníttathatja az ott hozott határozatokat.
Már-már az FKGP fénykorát idéző kizárások, fenyegetőzések közepette zajlik tehát a szocialisták belvitája (a kőbányai szakadárok korábban kilátásba helyezték a kerületi pártszékház elfoglalását is, ez azonban utóbb lekerült a napirendről), miközben Kaszabék más ügyekben is kényelmetlen helyzetbe kerülhetnek. A gazdasági életben járatlannak nem mondható Ficsór - cége, a Ficsór Autóház Kft. éveken keresztül tartotta sakkban az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-t, miután 0,2 százalékos társtulajdonosa volt a magánosított egykori Kincsem Parknak; vitájuk a kőbányai képviselő számára kedvező egyezséggel zárult (HVG, 2003. november 1.) - szerint nem feltétlenül az országos politikai hatalom megszerzése a vattatagtoborzás közvetlen tétje. Sokkal inkább az, kinek az érdekcsoportja juthat közel az önkormányzati megrendelésekhez. Az egykor - 1997-ig - az alpolgármester résztulajdonában volt Laképszolg Kft. például több tízmillió forintos nagyságrendben kapott önkormányzati munkákat s vásárolt jutányos áron telket a kerülettől (az önkormányzatnál a HVG-nek hangsúlyozták, Kaszab kilépett a kft-ből, amely pályázaton nyert). Mások azt is az alpolgármester számlájára írják, hogy a kerület 50 millió forint megbízási díjat fizetett az egykor a Kordax-birodalmat képviselő Csikós Csaba ügyvédnek a felsőrákosi rétek ingatlanjogi rendezésére. A Fővárosi Főügyészségen nem kommentálták a HVG-nek azt az értesülését, hogy ezeket az ügyeket is vizsgálnák abban a büntetőeljárásban, amely egy kőbányai vállalkozó, Kálmán Ferenc feljelentése alapján indult. Kálmán állítja, cége csak akkor jutott önkormányzati megrendelésekhez, ha kenőpénzt adott "az egyik befolyásos kerületi MSZP-s politikus cégének".
RÁDI ANTÓNIA