Levonult már az árvíz, de sokkal súlyosabb a belvízhelyzet

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelenleg 385 kilométer hosszan tartanak fenn árvízvédelmi készültséget magyarországi folyószakaszokon, és 40 ezer hektárnyi területet érintenek a belvízgondok - nyilatkozott Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter szerdán, miután az aktuális ár- és belvízvédelmi helyzetről tájékoztatta a kabinet tagjait.

Első fokú árvízi készültség a Zagyván, a Tarnán és a Kettős-Körösön, másodfokú a Zagyván van. A jelentősebb árhullámok már tetőztek és levonultak, komolyabb utánpótlást nem várnak a következő napokban - mondta el a tárcavezető.

A belvízi helyzet ennél lényegesen rosszabb - folytatta Persányi Miklós, hozzátéve: az elmúlt év sok csapadéka miatt a talajvíz szintje magasabb a szokásosnál, és a fagyott talajon a december végén lehullott csapadék nem tudott mindenhol megfelelően beszívódni. Jelenleg tíz környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság területén van belvízvédelmi készültség, 40 ezer hektárt érintően. Eddig összesen mintegy 3 millió köbméter belvizet emeltek át a szivattyúk.

Persányi Miklós tájékoztatása szerint csütörtökön miniszteri egyeztetés lesz arról, hogy hol és milyen intézkedésekre van szükség. A miniszter elmondta azt is, hogy tavaly árvízvédelmi fejlesztésekre mintegy 9 milliárd forint értékű munkát végeztek el, ebből mintegy 7 milliárd értékűre tehető az, amelyet a Vásárhelyi Terv keretein belül fejeztek be. Úgy értékelte, hogy mára megfelelő védettségi szinten állnak azok a szakaszok, amelyek az elmúlt években a legkritikusabbnak számítottak.

Az elmúlt esztendők nagyon komoly eredménye, hogy a Tiszának mindkét partján, Vásárosnamény és az országhatár közötti szakaszon teljes méretűre, biztonságosan a száz évenként előforduló legmagasabb árvíz fölötti egy méter magasságúra és megfelelő töltésszélességűre épültek ki a védművek - hangsúlyozta Persányi Miklós.

Belvízvédelmi készültség Tiszatelek és Tiszabercel térségében
 
Első- és másodfokú belvízvédelmi készültséget tart Tiszatelek, illetve Tiszabercel térségében a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - közölte Dajka István, a nyíregyházi szervezet igazgató-helyettese. A felső-szabolcsi belvízvédelmi öblözethez tartozó határrészeken együttesen 1350 hektár földet borít víz - mondta a főmérnök, hozzátéve: mivel a két Tisza menti település környékén gravitációs úton nem lehetséges a belvíz elvezetése, ezért szivattyúkkal igyekeznek vízteleníteni a földeket.

Dajka István megjegyezte, hogy kisebb felszíni elöntések a régió beregi, szatmári és nyírségi részén is keletkeztek, összesen 850 hektáron, de az érintett körzetekben nincs szükség készültségre, mert gravitációs úton biztosított a belvíz elvezetése a folyókba. A szabolcsi vízügyi igazgatóság vezetője hangsúlyozta: az együttesen 2200 hektáros területet borító belvíz szokványosnak számít a térségben, telente gyakran alakul ki ilyen mértékű elöntés a megye mély fekvésű földjein a hóolvadás, vagy az eső következtében.

Békésben hét belvízvédelmi szakaszon van készültség
 
Békés megyében szerda délután hét belvízvédelmi szakaszon tart első-, illetve másodfokú belvízvédelmi készültséget a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - közölte az igazgatóság vezetője. 

A belvízvédelmi szakaszok többségében, így például a gyomai és a Kettős-Körös jobb parti területen első fokú, míg az élővíz-csatornai és a mezőberényi szakaszokon másodfokú a készültség - mondta Bak Sándor. Hozzátette: szerda estére egy újabb szakaszon, a réhelyi belvízvédelmi szakaszon kell elsőfokú belvízvédelmi készültséget elrendelni.

Az igazgatóság becslése szerint a készültségben lévő szakaszokon mintegy 7,600 hektár területet öntött el a belvíz. Az önkormányzatoknál szerdán másodfokú a belvízvédelmi készültség Murony és Mezőberény belterületén valamint Köröstarcsa külterületén, illetve elsőfokú készültséget rendelt el Kamut
önkormányzata is.

Érden ötven lakóház pincéjében áll a víz
 
Nagy erőkkel dolgoznak a szivattyúk, hogy a belvíz által sújtott, hozzávetőleg 50 érdi lakóház pincéjéből eltávolítsák az elmúlt napokban összegyűlt nagy mennyiségű vizet - közölte a városüzemeltetési osztály vezetője.

A rendkívüli helyzet kialakulásához hozzájárult, hogy a 30 centi lehullott hó után két napig zuhogott az eső, a fagyott talaj pedig nem volt képes magába szívni ezt a "roppant vízmennyiséget" - mondta Szokol Hubert. Tájékoztatása szerint jelenleg a városüzemeltetés 70 embere dolgozik a helyszínen, 16 nagy teljesítményű szivattyúval távolítják el a vizet. A munkákban segítenek a helyi tűzoltók, illetve a Fővárosi Csatornázási Művek két szivattyúval segíti a munkákat. A gépek éjjel-nappal dolgoznak, s várhatóan két-három napon belül elháríthatják a kárt, amennyiben nem jön újabb esőzés - közölte Szokol Hubert. 

Arról is beszámolt, hogy a tapasztalatokat elemezve még e hónapban készül egy átfogó rendezési terv a hasonló helyzetek megelőzésére, s az önkormányzat elhatározta, hogy az átereszek tisztán tartását célzó ellenőrzéseket is szigorítják a jövőben.

Házakat veszélyeztet a belvíz Borsodban
 
 
Több településen házakat veszélyeztet a belvíz Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol az önkormányzat és a katasztrófavédelemi szakemberek közösen tisztítják az árkokat - közölte a Miskolc Polgári Védelmi Kirendeltség vezetője szerdán. A térségi vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint már 11 ezer hektárt borít belvíz a megyében.

Leskó György polgári védelmi kirendeltségvezető elmondta, hogy Alsózsolca két utcájában kedd óta szivattyúzzák a vizet, ott 42 házat érint a belvízveszély. Hozzátette: a védekezés során kismértékű épület- és útkárok keletkeztek, a településen elöntött épület nincs, a pincékbe folyt csapadékot jelenleg is szivattyúzzák. Emellett "a vízelvezető árkokat is meg kell tisztítani, hogy a víz gond nélkül lefolyhasson, illetve hogy az elöntött területről a szivattyúk átemeljék a csapadékot.

Beszámolt arról, hogy Nyékládházán az elolvadt hólé, a feltorlódott víz 12 lakóépületet veszélyeztetett; a településen a polgári védelem az érintett házakat homokzsákokkal veszik körbe és szivattyúznak, illetve a csapadékvíz-elvezető árkok akadálymentesítésével, tisztításával és a víz elterelésével segíti a lakókat.

Leskó György felhívta a figyelmet arra, hogy az ár épületeket nem öntött el, de a pincékbe befolyt csapadék kisebb károkat okozott. Kitelepítésre nem volt szükség - tette hozzá. Belvízzel küzdenek a megye más területein is: Mezőkeresztes, Mezőnagymihály és Bükkábrány térségében ugyancsak a katasztrófavédelem segíti az önkormányzatok munkáját.

Pados Imre, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) vezetője elmondta, hogy folyamatosan nő az elöntött terület nagysága a megyében. A Bodrogközben két szakaszon első-, illetve egy szakaszon másodfokú a belvízvédelmi készültség, míg a Taktaközben, a dél-borsodi és a hevesi területen egyaránt elsőfokú. Elsősorban rét, legelő, szántóföld áll víz alatt - tette hozzá.

Tájékoztatása szerint az Ékövizig jelenleg hat szivattyútelepet működtet, ezek az elmúlt huszonnégy órában 540 ezer köbméter vizet emeltek át a befogadó folyókba.