Környezetvédelmi nagyprojektek 2006-ban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Beérnek a környezetvédelmi nagyprojektek 2006-ban, felfut az emisszió-kereskedelem, és meglódulnak a megújuló energiaforrásokat célzó projektek – közölte Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter.

Az európai uniós támogatással megindult hulladékgazdálkodási, szennyvízkezelési beruházások jelentős része 2006-ban fejeződik be. A Vásárhelyi terv keretében zajló projektek nagy része is ebben az évben zárul le. A regionális hulladékgazdálkodási rendszerek közül átadják a Tisza-tavi, a miskolci, a Sajó-Bódva-völgyében épülő, a nyugat-balatoni, valamint a dél-balatoni regionális rendszereket. A Balaton körül a szennyvíz főgyűjtő kiépítése 2006-ban fejeződik be, amely a tó minőségét is befolyásolja – közölte Persányi Miklós. Összehasonlításként említette, hogy 2005-ben három nagyprojekt megépítése fejeződött be.

A szennyvízkezelési projektek közül Győrben, Szegeden, Pécsett, Sopronban és Szombathelyen készülnek el az uniós társfinanszírozással az elmúlt években már megkezdett építkezések. Megindul 2006-ban Kelet-Közép-Európa legnagyobb környezetvédelmi beruházásának, az összesen 131 milliárd forintból létesülő Budapesti Központi Szennyvíztisztítónak a kivitelezése. A Vásárhelyi terv keretében 22 beruházás indult el eddig, s 14 még be nem fejezett projektje zárul le 2006-ban. Úgynevezett árapasztó tározók létesülnek, és a Tisza nagymedrét érintő fejlesztések valósulnak meg.

A szén-dioxid-kibocsátási egységek adás-vétele, azaz az emisszió-kereskedelem is ebben az évben teljesedik ki. Az európai uniós rendszer opciós üzletekkel már 2005-ben elindult, de a tényleges kereskedés 2006-ra várható. Ezzel részben összefügg a megújuló energiaforrások terjedése, hiszen a zöldenergiához kapcsolódó fejlesztésekkel olyan kibocsátási egységek szerezhetők, amelyek az emisszió-kereskedelem rendszerében számolhatók el.

A miniszter elmondta, hogy azért is számítani lehet az alternatív energiaforrások térnyerésére, mert a kormány 2006-ban elfogadja megújuló energiafejlesztési stratégiát, ezzel kijelölve a környezetbarát energiatermelés fejlődési irányát.