Az ötvenéves jelölt – aki korábban az Alkotmánybíróság főtanácsosa, majd főtitkára is volt, és 2005 augusztusa óta a Köztársasági Elnöki Hivatal vezetője – bizottsági meghallgatása során Fodor Gábor (SZDSZ) kérdésére azt mondta, hogy az alkotmányozási vitában ő az 1989-90-es alapokon áll, mert bár a jelenlegi alkotmánynak vannak hiányosságai, ezek sem indokolják új alaptörvény elfogadását.
Arra hivatkozott, hogy az alkotmánynak nem napi politikai érdekeket, hanem egy politikai közösség tartós értékeit kell tükröznie, tehát új alaptörvény akkor indokolt, ha a társadalomban kialakul egy értékkonszenzus. Ilyen helyzetet azonban még nem lát.
Répássy Róbert (Fidesz) elismerésre méltónak nevezte, hogy Paczolay Péter az államfői hivatal helyettes vezetőjeként részt vett többek között azoknak az elnöki alkotmányossági vétóknak a kidolgozásában, amelyeknek az AB kivétel nélkül helyt adott.
Ezzel kapcsolatban Paczolay Péter elmondta, hogy Mádl Ferenc indítványait a testület már elbírálta, de ha nem így lenne, akkor is elfogultságra hivatkozva kérné kizárását az olyan ügyekből, amelyeknél részt vett a beadvány kidolgozásában.
A bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta azt a konszenzusos alkotmánymódosítási javaslatot, amely alapján a jövőben a kormány engedélyezhetné az EU-döntésen alapuló csapatmozgásokat.
Az alkotmányügyi bizottság támogatja Paczolay Pétert
Utolsó frissítés:
Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága egyhangúlag támogatta mai ülésén Paczolay Péter alkotmánybíróvá választását. Az új alkotmánybíró személyéről jövő hétfőn szavaz az Országgyűlés. Erre azért van szükség, mert Tersztyánszkyné Vasadi Éva megbízatása február 23-án lejár.