Fodor Gábor nyugtatná a magyar iszlám közösségeket

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője nyílt levélben kérte a Magyarországi Muszlimok Egyháza elnökétől és a Magyar Iszlám Közösség elnökétől, hogy legyenek elfogadóak a nyugati demokrácia alapértékei, a szólás- és sajtószabadság iránt.

Nyílt levelében, melyet Sulok Zoltánnak, a Magyarországi Muszlimok Egyháza elnökének és Bolek Zoltánnak, a Magyar Iszlám Közösség elnökének juttatott el, a politikus azt írja: kétség sem férhet hozzá, hogy a Mohamedet ábrázoló karikatúrák sérthetik a világ, s így Magyarország iszlám közösségeit. Ezek a karikatúrák érzéketlenek az iszlám vallású emberek hite iránt, s árthatnak a különböző vallású, kultúrájú emberek közötti kölcsönös megértésnek és tiszteletnek.

"Mi, liberálisok rendkívül fontosnak tartjuk a más vallású emberek tiszteletét, s ezért kifejezetten szerencsétlennek tekintjük e karikatúrákat" – olvasható a levélben. Fodor Gábor ugyanakkor leszögezi: "a liberális demokráciák polgárainak, s így nekünk, magyaroknak is, rendkívül fontos alapérték a szabadság és e szabadság számunkra azt is jelenti, hogy mondhatunk, olvashatunk, írhatunk, rajzolhatunk olyasmit, ami esetleg mások érzékenységét sérti".

Fodor Gábor szerint ezt a jogot elvitatni egy szabad ország polgáraitól a demokrácia "teljes félreértését jelenti". Az SZDSZ-es politikus szerint azok a Magyarországi lapok, amelyek leközöltek néhányat a vitatott karikatúrák közül, ezt "szolidaritásból" tették, és nem azért, hogy gúnyt űzzenek az iszlám vallásból.

"Azt kell mondanom: amikor Önök azt kérik kormányunktól, »gyakoroljon nyomást« különböző sajtótermékekre, a Magyarország számára egyik legalapvetőbb értéket, a szabadságot kérdőjelezik meg. Szabad országokban ugyanis ilyesfajta nyomásgyakorlás elfogadhatatlan" – írja levelében Fodor Gábor.

Az SZDSZ űgyvivője így fogalmazott: „Az elhatárolódások követelése, bojkottal fenyegetés helyett dolgozzunk inkább azon, hogy olyan sokszínű, kulturálisan nyitott országot építsünk, amelyben megértjük és elfogadjuk egymás hagyományait, szokásait, értékeit.”