DrKW: sikert hozhat Gyurcsány táncos blogja

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint "meglepő" ugyan, de sikerrel járhat Gyurcsány Ferenc táncos videoblogja. Az elemzés szerint blogjával Gyurcsány a fiatal és városi választók körében igyekszik erősíteni népszerűségét.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlege (DrKW) - a City egyik legnagyobb, a magyar makrogazdasági és belpolitikai fejleményekről napi rendszerességű elemzéseket közlő háza - a Gyurcsány-videóról külön megjelentett értékelésében azt írta: a Batiz András kormányszóvivő honlapján látható felvételen a magyar miniszterelnök "Hugh Grant (angol filmszínész) táncgyakorlatát mutatja be".  Grant a Love Actually - Igazából szerelem - című filmben a brit miniszterelnököt alakította, és néhány perces táncbetéttel is bemutatkozott. 

A DrKW londoni elemzői szerint a jelenet "különösen meglepő" olyasvalaki részéről, akit "széles körben a visszafogottság és a komolyság megtestesítőjének tekintenek". A Dresdner szerint Gyurcsány Ferenc azzal, hogy a magyar miniszterelnökök közül elsőként publikált internetes naplót, vagyis blogot, egyértelműen a fiatal és városi választók körében igyekszik erősíteni népszerűségét.

Egyelőre nem világos, hogy ez a stratégia mennyire lesz sikeres. A szocialistáknak már most is jó a támogatottsága a városokban - Budapesten meggyőző, 44 százalékos szavazataránnyal győztek 2002-ben a Fidesz 32 százalékával szemben -, jóllehet (a Fideszénél) viszonylag erősebb szabadpiaci politikájuk a jelek szerint kevésbé népszerű a vidéki szavazótábor körében - áll a DrKW elemzésében.

Mindazonáltal a lépés illeszkedik az MSZP azon új keletű kísérletébe, amelynek célja a pártot a "Fidesz egyre duzzadó populizmusával szemben" az egyetlen életképes alternatívaként beállítani a fiatal, városi liberális szavazóknak - írták a Dresdner londoni elemzői.

A DrKW a választási esélyeket taglalva felidézi, hogy az MSZP még mindig a Fidesz mögött jár a támogatottsági listákon, de a különbség folyamatosan csökken. Jelentős tényező emellett, hogy a választók csaknem harmada még nem döntött, és ez a történelem tanúsága szerint az MSZP-nek kedvezhet. A szocialisták a 2002-es választások előtt is hátrányban voltak, és minden előrejelzés Fidesz-győzelmet jósolt - áll a londoni elemzésben. 

Ezek a jóslatok a Dresdner szerint arra a feltételezésre épültek, hogy a határozatlanok rokonszenve nagyjából egyenlően oszlik meg a két párt között, végül azonban az arány inkább 70-30 volt az MSZP javára, és ez elegendőnek bizonyult a győzelemhez.

A londoni Dresdner-iroda szerint az összetett magyar választási rendszerben szinte lehetetlen a választói szimpátiából pontosan meghatározni a parlamenti képviselői helyek számát, Gyurcsány "táncos bohóckodása" azonban éppen azt a pótlendületet adhatja meg, amellyel az MSZP a rendszerváltás utáni Magyarország első újjáválasztott pártjává válhat.