Magyar valóság |
A magyar középiskolások 16 százaléka próbált már ki valamilyen drogot, a leggyakrabban használt Magyarországon 1995 és 2003 között három és félszeresére emelkedett az illegális szereket kipróbálok aránya. A miniszteri biztos 14-15 ezerre becsülte a drogambulanciák látókörébe kerülő problémás szerhasználók számát. Kábítószerrel történő visszaélés miatt 2004-ben 6100 ember ellen indult eljárás. Magyarországon súlyos szakemberhiánnyal küzdenek a drogambulanciák, befogadó kapacitásuk pedig nem elegendő. |
Az INCB jelentésében figyelmeztet az illegális metamfetamin-gyártás gyors növekedésére. Az észak-amerikai és délkelet-ázsiai gyors növekedés mellett, az illegális gyártás Afrikában, Kelet-Európában és Óceániában is terjed.
A jelentés, a régiók bemutatása mellett, kiemelten foglalkozik a kábítószer-termesztést kiváltó, legális megélhetési módokat bevezető programok értékelésével. Az ENSZ 30 éves programjai az ópium és kokaincserje termesztése helyett azt segítik elő, hogy a kieső jövedelmet kávé, kakaó, gumi termesztésével vagy kézműipari termékek előállításával pótolják a sokszor mélyszegénységgel sújtott régiókban. Ehhez azonban hosszú távú gondolkodásra van szükség - állapítja meg a jelentés.
Az INCB szerint aggodalomra ad okot, hogy Kanadában olyan rendeletet fogadtak el, amely orvosi megfontolásból lehetővé teszi a cannabis használatát, de több európai országban is enyhítettek az erre vonatkozó szabályokon.
Az ENSZ-jelentés külön fejezetet szentel Romániának, ahol sokáig nem volt megfelelő az illegális drogfogyasztás ellenőrzése. A nemzetközi szervezet jelentésében sürgeti a román kormányt, hogy a kábítószer-ellenes programokhoz biztosítson megfelelő forrásokat.
Felvinczi Katalin, kábítószerügyi koordinációért felelő miniszteri biztos elmondta, hogy Magyarországot összesen két alkalommal említi meg a jelentés, ami azt mutatja, hogy a nemzetközi szervezet megítélése szerint nincsenek olyan drámai folyamatok, amelyek indokolttá tennék hazánk említését. A kábítószer-fogyasztás tekintetében nemzetközi összehasonlításban közbülső pozíciót foglal el Magyarország Európában.