Öt katolikus főpap ügynökmúltját leplezi le az ÉS

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb öt katolikus főpapról állítja Ungváry Krisztián történész az Élet és Irodalomban (ÉS), hogy a Kádár-rendszerben kapcsolatban álltak a titkosszolgálattal.

A hvg.hu Ügynökdossziéja
Ha sok mindent tudni szeretne az állambiztonsági szolgálatok tevékenységéről, böngéssze a hvg.hu Ügynökdossziéját!
A pénteki számban, az Agora rovatban megjelent cikkben a történész felteszi a kérdést, miért nem leplezi le Kiss-Rigó László címzetes püspök, Szendi József nyugállományú érsek, Gyulay Endre szeged-csanádi püspök, Seregély István egri érsek és Mayer Mihály pécsi püspök azokat, akik a Kádár-korszakban beszervezték őket, illetve titkosszolgálat tartótisztjeiként tartották velük a kapcsolatot. Több tartótisztet is megnevez: Péter-Bartha Gábor hadnagyot, Horváth Attila őrnagyot, Ács Péter alezredest, valamint Takács Gábor főhadnagyot.

Ungváry Krisztián úgy vélekedik, az érintett püspökök ma is "védik elnyomóikat" (tartótisztjeiket). Mint írja, Kiss-Rigó Lászlónak évek óta módja lett volna leleplezni beszervezőjét és tartóját, Péter-Bartha Gábor hadnagyot, aki jelenleg is aktív. 

A történész írásában felhívja a figyelmet arra, hogy csak a beszervezettek leplezhetik le azokat, akik jelenleg is vezető szerepet visznek a magyar gazdaságban és politikában. "Sajnos a Magyar Katolikus Püspöki Kar minderről" - arról, hogy a püspökök és papok bevallják múltjukat - "hallani sem akar" - áll az ÉS-ben. A történész szerint azonban előbb-utóbb úgyis minden kiderül. 

Ungváry Krisztián a február elején Paskai László bíboros, volt esztergom-budapesti érsekről írt, szintén az ÉS-ben megjelent cikkére érkezett reakciók kapcsán megjegyzi, lehet, hogy Paskai "csak a Vatikán álláspontját képviselte", s esetében  "csak a Kádár-rendszer kiszolgálásáról volt szó", azt azonban senki nem írta elő neki, hogy "Rákosi bölcsességét méltassa Mindszentyvel szemben", hogy "megtagadja a fegyveres szolgálatot megtagadókat", hogy "fenntartsa a békepapi intézményt". A februári cikkben az állt, hogy Paskai ügynök volt, és közel tíz éven át jelentett egyházi személyekről.