Az egyes pártok adópolitikai nézeteit az MSZP részéről Kovács Tibor frakcióvezető-helyettes, a Fidesz-MPSZ részéről Tállai András, a párt adóügyi programjának szóvivője, az SZDSZ részéről Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, míg az MDF részéről Katona Kálmán, az országos választmány elnöke fejtette ki.
Az MSZP és a Fidesz-MPSZ a következő választási ciklusban jelentős adómérséklést kíván végrehajtani, az MSZP azonban tartja magát a korábban elfogadott ötéves adócsökkentési programhoz, míg a Fidesz nagyarányú, 10 százalékpontos tb-járulék csökkentést hajtana végre. A két nagy párt elveti az egykulcsos adórendszer bevezetését.
Ezzel szemben az MDF és az SZDSZ az egykulcsos adórendszer híve, amely a mainál lényegesen egyszerűbbé, átláthatóvá tenné a hazai adóztatást és már ezzel önmagában javítaná Magyarország versenyképességét.
A rendezvényen Kóka János (SZDSZ) elmondta, a magyar adórendszert minél előbb egyszerűbbé, átláthatóvá kell tenni, mert napjainkban a gazdaság szereplői "órák millióit töltik el adócsalással, ezzel párhuzamosan az adóhatóság ellenőrei ugyanígy órák milliói alatt próbálják ezeket a csalásokat felderíteni".
A gazdasági és közlekedési miniszter szerint egykulcsos, 20 százalékos adókulcsot alkalmazó rendszert kell bevezetni Magyarországon, mind a személyi jövedelemadózásban, mind az általános forgalmi adó terén azzal, hogy egyes társadalmilag indokolt esetben megmaradna az 5 százalékos kedvezményes áfa-kulcs is. Az SZDSZ szerint például a tömegközlekedésben 5 százalékos áfát kellene érvényesíteni.
Kóka János szerint Észtországtól Szlovákián át Romániáig országok gyakorlata bizonyította, hogy az egykulcsos adórendszer bevezetésével nem csökkennek a központi költségvetés bevételei, sőt javul az adózási morál. A miniszter szerint a helyi iparűzési adót minél előbb meg kell szüntetni, a versenyképesség javítása érdekében.
Az adórendszertől a gazdaság szereplői és az állampolgárok egyaránt az átláthatóságot, a kiszámíthatóságot, és a stabilitást várják el - hangsúlyozta Kovács Tibor (MSZP).
Az MSZP, ha ismét hatalomra kerül, tovább folytatja a Parlament által elfogadott ötéves adóprogramját, amely az adócsökkentést, a kiszámíthatóság és a fokozatosság alapján kívánja megvalósítani. A párt egyetért azzal, hogy az élőmunka terhei csökkenjenek, ezért a párt, ha kormányalakításra kap lehetőséget, mérsékelni fogja a tb-járulékokat, 5 százalékpontos csökkentést hajt végre két lépcsőben - mondta Kovács Tibor.
A politikus nyomatékosította, az MSZP nem támogatja az egykulcsos adórendszer bevezetését, azt igazságtalannak tartja, mert a rendszer ugyanazzal a kulccsal adóztatná a minimálbéren dolgozókat, illetve a több milliós jövedelemmel rendelkezőket is. Ráadásul az egykulcsos szisztéma bevezetésével meg kellene szüntetni az adózásban érvényesített kedvezmények jó részét.
Tállai András (Fidesz-MPSZ) szerint a magyar gazdaság növekedésében még jelentős tartalékok vannak, ehhez azonban nagymértékben kellene javítani az ország versenyképességén, aminek egyik előfeltétele, hogy az élőmunkára rakódó terheket mérsékelje a leendő kormányzat. Emiatt ha a Fidesz kap jogot kormányalakításra a választásokat követően, rövid időn belül 10 százalékpontos
mérséklést hajt végre a tb-járulékok terén. A tb-járulék csökkentése egyúttal a gazdaság "kifehérítését" is szolgálja - tette hozzá.
Tállai András szerint a Fidesz egyértelműen olyan adóztatást támogat, amely család-, munka- és teljesítménybarát. A párt támogatja a családi adóztatás bevezetését, egyúttal a személyi jövedelemadózásban az alsó kulcsot 13 százalékos mértékben kívánja meghatározni. Az állam méretét is jelentősen csökkenteni kell és a hazai gazdaság szereplőinek működését behatároló törvényeket át kell tekinteni, deregulációt kell végrehajtani.
Katona Kálmán (MDF) szerint az egykulcsos adórendszer jelentősen hozzájárulna a magyar gazdaság kifehérítéséhez, az MDF 18 százalékos kulcsot javasol bevezetni. Az MDF szerint a helyi iparűzési adót meg kell ugyan szüntetni, de ezzel párhuzamosan meg kell oldani a helyhatóságok finanszírozását, ezért az MDF azt javasolja, hogy a helyi iparűzési adó helyett valamilyen vagyon típusú adót kellene bevezetni, amelyet az önkormányzatok vetnének ki és szednének be.
Az MDF-es politikus szerint a magyarországi megtakarítások nagyságát növelni kellene, ehhez azokat az adókat, amelyek hátráltatják a megtakarítások bővülését, el kell törölni. A jövőben nem szabad bevezetni a kamatadót, az árfolyamnyereség-adót meg kell szüntetni és az egyenesági örökösödésnél fel kellene számolni az illetéket.
Az adók csökkentését ígérik a pártok
Utolsó frissítés:
A parlamenti pártok mindegyike adócsökkentést ígér az elkövetkező ciklusban, az egykulcsos adórendszer bevezetését azonban csak az SZDSZ és az MDF támogatja.