Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 158. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a kormányfő egyebek között arról beszélt, hogy "rendszerváltás és forradalom testvérek", és tévednek azok, akik azt mondják, hogy a köztársaság csak ruha, cicoma a nemzet testén, mert a "köztársaság mi magunk vagyunk".
"Téved, aki azt gondolja, hogy a köztársaság csak cicoma a nemzet testén, téved, aki azt gondolja, hogy a köztársaság csak díszes külsőség, téved, aki úgy gondolja, hogy levethető és ledobható, hogy a sárba vethető, mert a köztársaság, honfitársaim, mi magunk vagyunk" - emelte ki a miniszterelnök.
Gondolatmenetét folytatva arról beszélt, téved, aki úgy gondolkodik, hogy köztársaság és nemzet egymást kizáró, egymást helyettesítő fogalmak. Ahogy fogalmazott, haza csak egy van, köztársaság és nemzet a hazában kapcsolódnak össze: "haza és nemzet és köztársaság".
Gyurcsány Ferenc arra hívta fel hallgatóságát, hogy legyenek a köztársaság barátai. Hangsúlyozta: a rendszerváltással létrejött köztársaság mindenkié, nem csupán üres szó, s 1848 sem csupán egy szám. Szabadság, jóhiszeműség, nyugodt hang, nyitottság vagy ribillió - ez a kérdés, válasszatok - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
A miniszterelnök beszédében párhuzamot vont 1848 és 1989, illetve a forradalom és rendszerváltás között. Mint mondta, rendszerváltás és forradalom édestestvérek, megszakítják a történelem folytonosságát és a nemzet akaratát érvényesítik.
"Amikor büszkék vagyunk forradalmi hagyományainkra, van okunk büszkének lenni legutolsó békés forradalmunkra, vagy ha úgy jobban tetszik, nagy forradalmi kiegyezésünkre és megegyezésünkre, a tárgyalásos forradalomra, a rendszerváltozásra!" - fogalmazott a kormányfő.
Szólt arról, hogy a rendszerváltozásra akkor lehetünk büszkék, ha a harmadik köztársaságra is tisztelettel tekintünk. Beszédének zárásaként a miniszterelnök azt mondta, nincs más választás, mint jobb világot teremteni a köztársaságért, Magyarországért, a nemzetért.
"Gyerünk barátaim, gyerünk honfitársaim" - szavakkal köszönt el Gyurcsány Ferenc. A kormányfő beszéde alatt több helyütt éles, már-már tettlegességig fajuló szóváltás, lökdösődés alakult ki azok között, akik hallgatni akarták Gyurcsány Ferenc beszédét és azok között, akik azt megzavarni érkeztek a térre - tapasztalták a helyszínen az MTI tudósítói.
Az ünnepség előtt fél órával csak meghívottakat, iskolás csoportokat, valamint a sajtó munkatársait engedték be a Múzemkertbe. A kerítésen kívül rekedtek közül többen hangosan nemtetszésüknek adtak hangot. A szóváltásokat élénk sajtóérdeklődés kísérte. A téren három Árpád-sávos zászló is feltűnt, a szóváltások többsége az alatta állókkal alakult ki. "Hazaáruló, vesszen Gyurcsány" - kiáltotta maroknyi társaság a Múzeum körút néhány pontjáról.
Néhány tüntető Választási csalás! címmel szórólapokat osztogatott. A szórólapokon március 17-én a Parlament elé hívták embereket azzal a céllal, hogy "bizonyítékokkal" mutassák be, hogy a választásokat valamennyi párt csalással "komédiává alacsonyítva megcsúfolja a demokráciát".
A Múzeumkertben rendezett ünnepségre Gyurcsány Ferenc gyalog érkezett a Kossuth térről. A miniszterelnököt útján biztató tapssal és integetéssel köszöntötték. A Nemzeti Múzeumnál a miniszterelnök ellen demonstrálókat a tömeg többségében elítélően fogadta, a hangoskodókat csendre szólította fel.
Az állami ünnepséget komoly biztonsági intézkedések mellett tartották a Nemzeti Múzeumnál. Egyebek között távcsöves mesterlövészek figyeltek a múzeum homlokzatát díszítő szoboralakok mellől.
Garamvölgyi László ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője ugyanakkor elmondta, hogy a biztonsági készültség az idén semmivel nem nagyobb a korábbi évekénél, a mesterlövészek tavaly is ott voltak a Nemzeti Múzeumnál. Szerinte az intézkedést az indokolja, hogy a nemzeti ünnepen a diplomáciai testület, külföldi kormányok képviselői - köztük védett személyek - is jelen vannak.