A központi megemlékezés a Kossuth téren kezdődött, ahol átadták a Magyar Köztársaság új, az ünnepre készült lobogóját, majd katonai tiszteletadás mellett felvonták. Az ünnepség koszorúzással folytatódik a Kossuth-szobornál, majd ezt követően a közjogi méltóságok virágot tűznek az Országház előtt a Nemzeti Kokárdába.
Az ünnepi menet délelőtt tíz órakor indult a Kossuth térről a Múzeumkertbe, ahol egy órával később "Hittel és tudással a nemzetért" című ünnepségen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mond beszédet. A Kossuth- és Széchenyi-díjak átadása délután kettő órakor veszi kezdetét az Országház Kupolacsarnokában.
A központi ünnepségsorozat a Magyar Állami Operaházban tartandó ünnepi díszelőadással ér véget. Az ünnepségen beszédet mond Sólyom László köztársasági elnök, és átadják a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, valamint Érdemes Művésze és Babérkoszorús Írója díjakat.
A Múzeumkertben déltől délután öt óráig 1848 márciusának hangulatát idéző gyermek-, ifjúsági és családi programokat szerveznek. A Forradalom hídján, az ünnepi díszbe öltözött Lánchídon a 12 ponthoz kapcsolódó installációk idézik föl a forradalmi nap eseményeit.
A Roosevelt téren, a Magyar Tudományos Akadémia parkolójában mesejátékokat, népszínműveket, bábelőadásokat és vásári komédiákat adnak elő. Az itt kialakított Nemzetőr táborban a különböző fegyvernemekhez tartozó katonák bemutatókat tartanak.
A Városi Tájkép Csoport szervezésében A szabadság útján, a 2-es villamos Kossuth tér és Petőfi tér közötti szakaszán Rakpart Kávéház működik majd, s a Kossuth tértől a Duna korzóig installációk idézik fel a szabadságharcot.
A Fővárosi Önkormányzat délután egy órakor kezdődő megemlékezésén Demszky Gábor főpolgármester mond beszédet.