Árvízi védekezés Nagymarosnál. Gátépítők © hvg.hu |
A bajor szakaszról elindult kisebb árhullám nálunk valószínűleg már nem emeli tovább a tetőzést, de meghosszabbítja a levonulási időt. Passautól Dévényig apadást mértek, csakúgy, mint a mellékfolyók közül a Vágon és a Garamon is. A Duna Budapest alatt a Csepel-szigetig, a Mosoni-Duna, a Rába felső szakasza, a Rábca, a Marcal torkolati szakasza már harmadfokban árad.
A Tisza Vásárosnaménytól a déli országhatárig árad, felette Rahónál és Técsőnél apadást mértek. A hazai szakaszon Tiszabecsnél ismét volt kisebb vízszintemelkedés. Enyhén emelkedik a Lónyai-főcsatorna szintje, lassan apad a Túr, a Kraszna és a Szamos. A Sajó felső szakasza már apad. A Hernád a felső szakaszon, a Takta teljes magyar szakaszán tetőzés után lassan apad. A Bodrog felső szakaszán is lassú apadás a jellemző, az alsó szakasz még árad. A Hortobágy-Berettyó vízszintje teljes hosszában emelkedik. A Zagyva alsó szakaszán a Tisza visszaduzzasztása miatt van vízszintemelkedés. A Fehér-Körös, a Fekete-Körös, a Kettős- és Hármas-Körös egyaránt végig árad. A Maros - már az első fokozat feletti értékekkel - a hazai szakaszon lassan árad.
Szombaton 10 órakor harmadfokúra emelkedett a készültség a Dunán a Csepel-szigeti szakaszon, a Mosoni-Duna, a Rába felső szakaszán, a Rábca, a Marcal torkolati szakaszán, a Fehér-Körösön, a Kettős-Körösön, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán.
Másodfokúra emelkedett a készültség a Duna balpartján a Csepel-sziget és az országhatár között, a jobb parton Ercsi térségéig, a Tisza jobbpartján Záhony és Tokaj között, a Hármas-Körös, az Ipoly a torkolati szakaszon és a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán. Elsőfokúra emelkedett a készültség a Sió torkolati szakaszán és a Maroson.
Nagymarosnál árad a Duna. Máshol sem apad © hvg.hu |
Harmadfokú készültség összesen 669 kilométer hosszon van a Duna szigetközi alsó, a komáromi, esztergomi, nagymarosi és Szentendrei-szigeti szakaszán, Budapest alatt a Csepel-szigetig, a Rába alsó és középső szakaszán, a Mosoni-Duna alsó szakaszán, a Rábca, a Marcal torkolati szakaszán, a Tiszán Vásárosnamény és Záhony között, a Bodrogon és a Hernád mentén, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, valamint a Fekete- és Fehér- és Kettős-Körösön.
Másodfokú készültség, összesen 851 kilométer hosszon van a Dunán Tass és a déli országhatár között, a Mosoni-Duna felső, az Ipoly alsó szakaszán, a Tisza Záhony alatti szakaszán Tokajig, a Lónyai-főcsatornán, a Sajó torkolati szakaszán, a Takta mentén, a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán, a Berettyó és a Sebes-Körös alsó szakaszán, valamint a Fehér- és Kettős-Körösön.
Elsőfokú készültség összesen 1560 kilométer hosszon van a Duna Tass alatti szakaszán, a Sió alsó szakaszán, a Tiszán a Bodrog torkolattól az országhatárig, a Túr, a Szamos, a Kraszna mentén, a Zagyva torkolati szakaszán, a Tarna mentén, a Hármas-Körösön és a Maroson.
A budai és pesti rakpart teljes egészében változatlanul le van zárva a dunai árhullám miatt.