Kormányszóvivő: már nincs vészhelyzet

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
OS
Tetszett a cikk?

A kormány mai ülésén visszavonta a Duna felső szakaszán elrendelt árvízi veszélyhelyzetről szóló jogszabályt. Döntött ugyanakkor egy tárcaközi bizottság létrehozásáról az újjáépítési munkálatok összehangolása érdekében.

A kormány több, az árvízi védekezéssel kapcsolatos döntést is hozott a mai, a szokásostól eltérően, naptáregyeztetési okok miatt hétfőn megtartott ülésén. A kabinet múlt kedden rendelte el a veszélyhelyzetet a Duna felső szakaszán. Az ár azóta levonult, így a Kormányzati Koordinációs Bizottság értékelése szerint a továbbiakban nincs szükség különleges intézkedésekre - áll Batiz András kormányszóvívő közleményében.

Továbbra is érvényes ugyanakkor az a 12 pontos cselekvési terv, amely garantálja, hogy az árvízzel sújtott települések önkormányzatai a lehető leggyorsabban kaphassanak anyagi segítséget a költségvetésből.

Árvízi segélyekre eddig összesen 482,4 millió forintot fizetett ki az állam. A központi vis maior tartalékból 416,7 millió forintot, a megyei vis maior keretből 33,3 millió forintot használtak fel, ezen felül a 300 millió forintos árvízi lakossági gyorssegély keretből 32,4 millió forintot fizettek ki. 

A kormány mai ülésén döntött egy tárcaközi bizottság létrehozásáról, amelynek feladata az árvíz miatti újjáépítési munkálatok összehangolása lesz. A tárcaközi bizottságot Dudás Ferenc kormánymegbízott vezeti.

Az árvíz és a belvíz okozta problémákat enyhítheti az is, hogy a kabinet lehetővé teszi a források átcsoportosítását az önkormányzati szervezésű közcélú munka finanszírozására szánt 15 milliárd forintos kereten belül. Miközben ugyanis egyes önkormányzatok nem tudják elkölteni a közcélú munkára folyósított összegeket, addig másutt forráshiánnyal küzdenek – ez különösen igaz a belvízzel és az árvízzel sújtott területeken.

A kormány döntése értelmében a 2006. június 15-ig fel nem használt összegekből egy tartalékot képeznek, amelyből a nehéz helyzetbe került önkormányzatok igényelhetnek majd pénzt.