Ez azt jelenti, hogy az eddig helyben maradottaknak kötelezően el kell hagyniuk otthonukat. A rendelkezés 3500 embert érint, mintegy ezren a védekezésre visszamaradnak a településeken. A három településen mintegy 4500-an laknak, és eddig 718 főt telepítettek ki.
Szombat délutánra már be is fejezhetik a Hármas-Körös Tisza-torkolatának közelében fekvő Szelevény mintegy 680 fős lakossága többségének kitelepítését, bár 120 fő marad, és részt vesz a megcsúszott gáttöltés erősítésében – mondta Muhoray Árpád, a Kormányzati Koordinációs Bizottság operatív törzsének vezetője.
Korompay András, az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője pedig azt közölte, hogy az ár- és belvízvédelmi munkálatokra az év elejétől mintegy 11,2 milliárd forintot fordítottak, és a becslések szerint az árvíz levonulása utáni összesített védekezési költségek felét fogja kitenni a helyreállítás költsége.
Szolnok alatt egyszerre tetőzik a Tisza és két mellékfolyója, a Hármas-Körös és a Maros. A folyók vízszintje lényegében nem változott az elmúlt 24 órában. A Tisza vízszintje Szegednél csütörtök késő este óta 1.009 centiméter, a többi szakaszon is csak egy-két centimétert változott. A hosszantartó magas vízállás miatt egyre intenzívebb a szivárgás, ezt csökkentendő épülnek az ellennyomó medencék. Ezekben a folyó tetőzésével párhuzamosan megállt a vízszint emelkedése. Az átázó védműveket a rézsűk és a töltéslábak bordás megtámasztásával erősítik.
A Duna vízállása a Tisza-torkolat környékén továbbra is rendkívül magas, a Tiszára gyakorolt visszaduzzasztó hatása még sokáig fennmarad, így elhúzódó tetőzésre kell felkészülni.
Elrendelték a kimenekítést Szelevényben, Tiszasason és Csépán
Utolsó frissítés:
A Körös-torkolatnál újabb gátsuvadás történt, azaz a töltés talpa megcsúszott, és az előállt veszélyhelyzetre tekintettel elrendelték a lakosság kimenekítését Szelevényben Tiszasason és Csépán – jelentette be Tokár István, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei védelmi bizottság elnöke szombaton.