Még mindig harmadfokú |
A magas vízállás miatt még mindig a legmagasabb, harmadfokú árvízvédelmi készültséget kell fenntartani a Hortobágy-Berettyón Bucsa és Nádudvar között - közölte a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője, Kóthay László, aki tájékoztatott: a nagyiváni tározóban és környékén 63,5 millió köbméter vizet tároznak, amit csak akkor engedhetnek vissza a folyóba, ha megnyílik a mezőtúri árvízkapu. Beszámolt arról is, hogy a Tiszán Tiszatarján és Rakamaz között elsőfokú, Tiszafüred és a Tiszakeszi között pedig másodfokú az árvízvédelmi készültség. Ugyancsak másodfokú a készenlét a Berettyó és a Sebes-Körös deltájában, ahol csak lassan apad a folyó. |
A sikeres védekezés annak köszönhető, hogy kiválóan szervezett, nagyon magas szakmai teljesítményt nyújtó vízügyi szervezet van az országban, olyan, amelyet a világ bármelyik pontján megirigyelnének - hangsúlyozta.
A korábbi híresztelések, hogy nem jók a védművek, a vízügyi szervezet nem elég erős, illetve megérződik majd a sorkatonaság hiánya a védekezésben, mind rémhírnek bizonyultak - fogalmazott a miniszter.
Persányi Miklós az eddigi költségekről szólva elmondta, hogy a vízügyi szervezetek ár- és belvízvédekezéssel kapcsolatos kiadásai megközelítik a 16 milliárd forintot. A helyreállítás, a védművek gyenge pontjainak megerősítése előreláthatólag további négymilliárd forintba kerül majd - fűzte hozzá.
A következő években soha nem látott összegeket költenek majd a magyar árvízvédelmi rendszer megnyugtató fejlesztésére, így az Új Magyarország Programjában, a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben 2007-2013 között 200 milliárd forintot fordítanak ilyen célokra - jelentette be Persányi. Ebből következően évente csaknem 30 milliárd forint áll majd rendelkezésre, több mint az előző kormányzati időszakban összesen - jegyezte meg a miniszter. A szakmai tanácskozást követően Persányi Miklós árvízvédelmi terepszemlét tartott a Közép-Tisza és a Hármas-Körös mentén.