A gyorsabb apadás érdekében duzzasztják a Tiszát

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tiszalöki vízlépcsőnél hajnali 4 órakor elkezdték a Tisza duzzasztását, ami kissé felgyorsítja az alatta lévő szakaszon a folyó eddig meglehetősen lassú apadását - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Köti-kövizig) védelemvezető-helyettese a vízügyi sajtótájékoztatón Szolnokon.

Mindez számszerűsítve azt jelenti, hogy a Tiszaroffnál 20-25, Szolnoknál 15-20 centiméteres napi apadási ütemmel lehet számolni, ami mintegy 5-10 centiméterrel több az előző időszakban mért értékeknél - tette hozzá Lovas Attila. Jelezte: a jövő hét közepén a kiskörei vízlépcsőnél is megkezdik a duzzasztást, és ez újabb lendületet ad majd a vízszintcsökkenésnek.

A Tisza vízállása a számítások szerint a 800 centiméteres szintet Kiskörénél május 8-án, Szolnoknál egy héttel később, május 15-én éri el. A Hármas-Körös is végig apad, az elkövetkezendő napokban 12-14 centiméter közötti napi apadási ütem valószínűsíthető. A belvízzel terhelt Hortobágy-Berettyón kinyitották a mezőtúri árvízkaput, aminek következtében a víz gravitációs úton juthat majd a Körösbe.

A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén még mindig rendkívüli árvízvédelmi készültséget tartanak fenn 310,3 kilométer hosszon, további 220,8 kilométeren harmadfokú szint van érvényben.
A rendkívüli árvízvédelmi készültséget a kormány április 14-én rendelte el, megszüntetése a jövő hét elején várható.

A védelemvezető-helyettes elmondta: a védekezésben már a munkák kevésbé látványos szakasza, a védművek visszabontása, az anyagok elszállítása zajlik. Ez azonban szintúgy jelentős kézi munkaerőt igényel, így az elmúlt 24 órában 3008 ember dolgozott, 229 közúti jármű, 68 építőipari gép és 18 vízi jármű segítségével - jegyezte meg. A bontott anyagokat részben beépítik a védművekbe, részben pedig a vízből kiszedett uszadékkal, szeméttel együtt a kijelölt hulladéktárolókba szállítják - ez utóbbi mennyiség már elérte az ezer tonnát.