© Dudás Szabolcs |
Gyurcsány Ferenc szerint a kormányprogramról tárgyalóknak nem az a dolguk, hogy "félig kész ötletekkel traktáljuk az embereket, hanem az, hogy kiérlelt javaslatokat osszanak meg velük". Hozzátette: közjogi értelemben most éppen a mandátumát lassan befejező kormány van hatalmon, ez a kormány új programmal már nem állhat elő, kormányalakítási megbízást viszont még senki nem kapott.
A miniszterelnök-jelölt naplójában azt jelezte, hogy a kormányprogramot várhatóan a hónap végén nyújtják be az alakuló ülését május 16-án tartó új Országgyűlésnek.
Az április végén kezdett koalíciós tárgyalásokról a miniszterelnök kevés konkrétumot árult el nyilvános naplójában. A Balatonőszödön tartott kezdőtanácskozásról megírta, szakpolitikai kérdésekről tárgyaltak, nagy, átfogó kérdéseket érintve. Közjogi, államigazgatási, közigazgatási kérdések sora került terítékre, a nap második fele pedig az oktatási- és az egészségügyi rendszer jövőjével foglalkozott.
Már a balatonőszödi naplóbejegyzésben kitért arra, hogy véleménye szerint az állam működésének megújítására van szükség. A következő bejegyzésben ezt azzal bővítette ki, hogy az állam túlköltötte magát, csökkentenie kell kiadásait és növelnie a bevételeit. Az egyik lehetőség az, hogy csökkentik az állam működésének költségeit. A másik az, hogy a bevételeket növelik, ezt viszont csak az emberek és a vállalatok rovására lehet megtenni. "Ha hosszabb távon növelni szeretnénk az emberek és a vállalatok jövedelmét, akkor rövid távon az államot ráncba kell szednünk" - fogalmazott.
A kormányfői napló sokkal többet foglalkozott a tárgyalások módszertanával, illetve kiolvasható belőle a "miniszterelnöki hitvallás" több eleme. Külön hangsúlyozta, hogy a tárgyalások menetéből ki akarja zárni a sajtót. A politikus ugyanakkor mindenkit óvott attól, hogy félszavakból, jelzőkből messzemenő következtetést vonjon le. "A blog nem hivatalos közlemény, amelynek jól megrágják minden részletét, és kidekázva porciózzák a hivatalos igazságot" - írta Gyurcsány Ferenc.