Gyurcsány: május 30-ra kész a kormányprogram

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az parlamenti választásokat követően ma ülésezik első alkalommal az MSZP, a KDNP, az MDF és a Magosz országos választmánya is. Gyurcsány Ferenc kormányfő május végére kormányprogramot, s mélyreható közszolgálati átalakításokat ígért, Orbán Viktor az MSZP tagozatának nevezte az MDF-et a KDNP választmányi ülésén.

Gyurcsány Ferenc bejelentése szerint május 30-án benyújtják a kormányprogramot, június 14-én megalakulhat az új kormány, az utána következő napon pedig több mint másfél tucat törvényjavaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje minderről a szocialista párt szombati budapesti választmányi ülésén beszélt.

A politikus ismertetése szerint a jövő héten kezdődik az egyeztetés a kormányprogram első változatáról, amelynek végleges formáját május 30-án nyújtják be az Országgyűlésnek. Gyurcsány Ferenc beszédében azt mondta: "Szili Kati azt tervezi, reméljük, hogy két nap múlva, három nap múlva házelnökként azt fogja tervezni, hogy (június) 14-én be lehet terjeszteni a kormány tagjait is". 

A kormányfő megfogalmazása szerint a koalíciós tárgyalások jól haladnak. Az egyeztetések időrendjét ismertetve elmondta, a jövő héten szakértői egyeztetés kezdődik a kormányprogram első változatáról, május 20-án az MSZP kongresszusa szavaz a program fő irányairól.

A május 22-ével kezdődő héten a koalíciós pártok és "különböző társadalmi csoportok" képviselőivel konzultál a miniszterelnök-jelölt a kormányprogram tervezetéről, valamint egyeztetés indul a kormányzati struktúráról. A kormányprogramot május 30-án terjesztik az Országgyűlés elé, a parlament két hétig tárgyal róla, közben a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatására is sor kerül. Gyurcsány Ferenc elmondta, június 14-én megalakulhat az új kormány, másnap, a kormány első ülését követően több mint másfél tucat törvényjavaslatot terjesztenek be az Országgyűlésben. "Utána egy nagyon intenzív első másfél év. (...) 2008-ban már az intézmények túlnyomó többsége új feltételek között végzi a munkáját" - mondta a politikus.

Átfogó átalakitások a közszolgálatban

Mély, átfogó, minden területre kiterjedő átalakítások sorozata kezdődik a közszolgálatban - mondta Gyurcsány Ferenc szombaton Budapesten az MSZP választmányi ülésén. A miniszterelnök arról beszélt, hogy a változtatásokat a politikához kapcsolódó igazgatásban kell kezdeni.  Hangsúlyozta: kevesebb országgyűlési bizottságra, államtitkárra, kisebb kormányzatra, átalakuló minisztériumi struktúrára van szükség. 

"Nincs fűnyíró elv. Valamennyi minisztérium valamennyi főosztályát, valamennyi háttérintézményét megnézzük" - közölte Gyurcsány Ferenc, aki példaként említette, van olyan részleg, ahol eddig huszonhat ember dolgozott, ezután elég lesz hét is. Kitért arra is, hogy rugalmasabbá kell tenni a közszolgálati jogviszonyt. A szocialisták kormányfőjelöltje részletesen beszélt az egészségügy átalakításának néhány kérdéséről. Mint mondta, az egészségügyben "mélyreható változások egész sora indul". 

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, nincs nagy vita a koalíciós partnerrel: alapvetően abban kell megállapodni, hogy érvényesüljön a szolidaritási elv az egészségügyben. Kitért arra, hogy ezen a területen 2008 végéig kell befejezni az
átalakítást. Az oktatásról szólva elmondta, abban kell kompromisszumra jutni, hogy az iskolák megőrzésére szükség van, de az oktatásnak hatékonynak kell lennie.

Mintegy háromnegyed órás beszédében a miniszterelnök-jelölt a koalíciós tárgyalásokról és az - általa használt kifejezéssel - közszolgálatban tervezett változásokról szólva kitért arra is, hogy az államháztartás egyensúlyhiánnyal küzd. "Másfél év elegendő a pénzügyi kiigazításhoz" - mondta, hangsúlyozva azt is, hogy ennél azonban többre van szükség: az ország modernizálásához másfél év nem elég, mert nemcsak a pénzügyi kiigazítás a cél, hanem az új, modern Magyarország megteremtése.

"Magyarországon minden második sarkon találni olyan közgazdászt, aki megmondja, hogy kell fájdalmat okozni" - közölte a szocialista politikus, arra utalva, hogy szerinte viszont nem megszorításokra, hanem átfogó reformokra van szükség. Hangoztatta, hogy ugyanakkor meg kell őrizni a jövedelmek reálértékének növekedését.

Hiller: az MSZP megerősödött vidéken 

A kormányfőt megelőzően Hiller István MSZP-enök tartott beszédet. A választási
adatok elemzéséből az derül ki, hogy az MSZP megerősödött vidéken és csökkentette lemaradását a fiatal korosztályokban - mondta Hiller István, a szocialista párt elnöke szombaton Budapesten a párt országos választmányának ülésén, hozzátéve, ha ezek az eredmények trenddé formálhatók, az a baloldal reneszánszát hozhatja el Magyarországon.

Ha ezeket az adatokat, eredményeket trenddé tudja formálni az MSZP, akkor átalakíthatja Magyarország politikai térképét. Ez a magyar baloldal modernizációja, a baloldal reneszánszát hozhatja el Magyarországon - közölte a pártelnök a választásokat értékelve. "Ez a mi győzelmünk most történelmi lehetőség a Magyar Szocialista Pártnak, a modern magyar baloldalnak" - mondta az MSZP elnöke, hangsúlyozva, hogy ez a választás nem valaminek a vége, hanem valaminek a kezdete.

Hiller István a választási adatokat ismertetve azt mondta: az MSZP az egyéni választókerületek 57 százalékában győzött, és 1990 óta először a vidéki körzetek 52 százalékában is nyert. Hozzáfűzte: Budapest 32 választókerületéből 28-ban a koalíció jelöltjei végeztek az eslő helyen. Az MSZP elnöke közölte: míg 2002-ben 669 településen nyert a párt, addig 2006-ban 1003-ban, és több olyan települést is elhódított, ahol 2002-ben még a Fidesz győzött.

"Az MSZP megerősödött vidéken" - jelentette ki, hozzátéve, hogy ezzel cáfolható az az álláspont, miszerint az MSZP lényegesen gyengébb vidéken és a kistelepüléseken, mint ellenfele. Hiller István véleménye szerint a párt által készített elemzés azt mutatja, hogy "a magyar baloldalnak nagyon-nagyon komoly lehetőségei vannak a kistelepülések világában is, ezért ezt a szektort feladni, erről úgy beszélni, mint ahol nekünk nincs keresnivalónk, politikai hiba". Szavai szerint a vidéken elért eredményt nagyban segítette a kormány, az agrárkormányzat tevékenysége.

A pártelnök rámutatott arra, hogy a 18-29 éves korosztályban az MSZP hátrányának kétharmadát ledolgozta, de még így is jelentős, 7,5 százalékos a különbség az MSZP és Fidesz között e tekintetben. Hozzáfűzte: a két párt támogatottsága a 40-49 évesek korcsoportjában kiegyenlítődött. Hiller István azt mondta: az MSZP támogatottsága a fiatal korosztályokban nő, a középgenerációkban kiegyensúlyozott, ennek megtartása és előmozdítása a baloldal új korszakát, új baloldali reneszánszt hozhat Magyarországon.

Mint mondta, "Gyurcsány Ferenc legyőzte Orbán Viktort, a Magyar Szocialista Párt legyőzte a Fideszt, szociáldemokraták és szabad demokraták összefogása pedig legyőzte a magyar jobboldalt, ez történt 2006-ban a parlamenti választásokon". Hiller István szerint sikeres volt az MSZP választási felkészülése, a képviselőjelöltek korai kiválasztása, a párt tavaly őszi úgynevezett értékkampánya, a központi és a helyi szervezetek együttműködése a választási kampányban. Hozzátette: "nem volt kibeszélés", a párt az előre meghatározott és kidolgozott stratégiát konzekvensen végigvitte, "nem sasszézott se erre, se arra".

A választmány kezdetén lejátszottak egy klippet az MSZP választási nagygyűlésein elhangzott beszédekből, illetve néhány másodperc erejéig Mikola István fideszes politikus beszédének részletei is hallhatóak voltak.

MDF (Oldaltörés)

Az MDF számára a következő négy év feladata, hogy az új magyar jobboldalt felépítse, és 2010-re kormányzóképessé tegye - jelentette ki Dávid Ibolya pártelnök szombaton Budapesten, az MDF országos választmányának ülésén.

Az MDF elnöke hangsúlyozta, hogy ehhez az MDF-nek is meg kell újulnia. Mint mondta, a demokrata fórum korszerűsítéséért a párt az elkövetkező hónapokban támogató, toborzó kampányt indít, hogy új tagokat, szimpatizánsokat hívjon soraiba. Emellett megszólalásra kérik az eddig néma konzervatív értelmiséget és szakértőket, új alapokra helyezik a kapcsolatot a történelmi egyházakkal, és megkezdik a felkészülést az önkormányzati választásokra. Hozzátette: azt szeretnék, hogy az MDF az önkormányzati választásokon az áprilisi országgyűlési választásoknál is nagyobb meglepetést okozzon.

Az MDF-nek választható alternatívát kell készítenie az MSZP-SZDSZ kormánnyal szemben. "Ha jól csináljuk, akkor az MDF lehet a szociálliberális oldalt majdan leváltó erők vezetője" - mondta a pártelnök. Megfogalmazása szerint az új jobboldal filozófiája az elvi, értékalapú konzervativizmus, bázisa a középosztály, stílusa a párbeszéd. 

Dávid Ibolya kijelentette: az MDF nem néppártot, hanem korszerű, konzervatív pártot akar építeni. Politikai stratégiájának lényege nem az, hogy egyre több szavazatért egyre több elvet és értéket dob el, hanem hogy egyre több szavazót győz meg programja helyességéről. A pártelnök szerint április 9-e - az országgyűlési választások első fordulója - és a KDNP kiválása is igazolta az MDF elmúlt ötéves küzdelmének értelmét.

A pártelnök kitért rá: az ország bajban van, ezért az MDF minden támogatást megad majd a parlamentben ahhoz, hogy a költségvetést rendbe tegyék. Azonban amint túl vannak a válságkezelésen, emlékeztetik majd a kormánypártokat arra, hogy a nehézségekért az MSZP és az SZDSZ elhibázott politikája a felelős. 

Az MDF konstruktív ellenzékiségre készül az országépítésben. Készek az együttműködésre a közös nemzeti célok érdekében, de "kérlelhetetlen ellenzék" lesznek, amikor ellenőrizni kell a kormányt és bírálni rossz döntéseit - fűzte hozzá. Hangsúlyozta, hogy nyitottak az együttműködésre a parlament másik két ellenzéki pártjával is. Szorgalmazta, hogy fejezzék be az érzelmi politizálást, és az érdemi megoldások keresésére koncentráljanak. 

Ma úgy tűnik, hogy a párbeszédre csak az MDF nyitott, a Fidesz máig nem vonta le a választás tanulságait, elnöke leginkább az MDF-re próbálja áthárítani a felelősséget - jelentette ki. Úgy fogalmazott: "A Fidesznek a következő hónapokban is csak egyetlen politikai témája lesz: a Magyar Demokrata Fórum molesztálása". A pártelnök beszéde után az országos választmány választások utáni első ülése zárt ajtók mögött folytatódott.

A párt országos választmánya egyetértett az elnökség és a frakció azon döntésével, hogy Herényi Károly legyen a párt országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője - közölte Katona Kálmán választmányi elnök az ülést követően. A választmány egyetértett az elnökség és a frakció azon döntésével is, hogy Dávid Ibolya pártelnököt javasolják a parlament alelnöki posztjára, amennyiben a párt lehetőséget kap a jelölésre. Támogatta a választmány azt a javaslatot is, hogy Pettkó András képviselőt jelölje az MDF parlamenti jegyzőnek - mondta el az országos választmány elnöke.

Katona Kálmán közölte: a választmány elfogadta az elnökség azon javaslatát, hogy a pártból közelmúltban kilépett Gémesi György helyét az országos elnökségben Makay Zsolt, a Hajdú-Bihar megyei választmány elnöke, eddigi póttag töltse be. Szólt arról is: a választmány legközelebbi, május 27-i ülésén vitatja meg az MDF önkormányzati választással kapcsolatos stratégiáját. Kitért rá, hogy a párt további terveit illetően a választmány tagjai a jobbközép centrumpolitizálás folytatása mellett foglaltak állást az ülésen.

KDNP (Oldaltörés)

Politikai értelemben az MDF az MSZP egyik tagozata - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki részt vett a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szombati budapesti választmányi ülésén.

"Az MDF-et az MSZP egyik tagozatának tekintem politikai értelemben. (...) Ha rajtam múlik, így is fogunk hozzájuk viszonyulni. De erről kell egy testületi döntés. Én itt a magam személyes véleményét tudom elmondani" - mondta Orbán Viktor az MDF elnökének állásfoglalására vonatkozó kérdésre válaszolva a választmányi ülést követő sajtótájékoztatón.

Orbán Viktor, aki mintegy másfél óra késéssel érkezett, majd szólalt fel a KDNP választmányi ülésén, az MDF-re utalva közölte: "nem is akarunk vitatkozni velük. (...) A legrosszabb az lenne, ha elkezdenénk erről vitatkozni. Nincs miről vitatkozni, ez a történet véget ért". Kijelentette: az lenne a legnagyobb baj, ha a jobboldal "erkölcsileg megbicsaklana". Álláspontja szerint nem lehet egyszer átmenni a másik oldalra, azután visszakéredzkedni. "Ha ezt egyszer megengedi a szövetség, akkor darabjaira fog hullani" - tette hozzá a Fidesz elnöke. 

Mint elmondta, a választmányi ülésen beszélt a választás eredményéről is. A választások eredménye próbára teszi az egész jobboldal demokráciába vetett hitét - mutatott rá a sajtótájékoztatón. Korábban azt gondolták, demokráciában nem lehetséges, hogy "eladósítsák, kifosszák és pénzügyi válságba taszítsák az országot. Ebben a hitünkben csalódni kellett, mert ez bekövetkezett 2002-2006 között" - mondta, hozzátéve, mindennek nem lett következménye. Ennek ellenére azt kérte a választmánytól, hogy senki ne adja fel demokratikus hitét. "Alakuljunk át alkotó ellenzékké" - mondta a pártelnök, aki úgy fogalmazott: "Nyáron rendezzük sorainkat és szeptemberre készen állunk, hogy - felkészülve az önkormányzati választásokra - ismét megmérettessük a jobboldal kormányképes alternatíváját. Sem az értékeinket, sem a programunkat nem adjuk fel. Értékeinket is és programunkat is kormányképesnek minősítjük".

Az esetleges előrehozott választásra, illetve a jobboldal kormányzati szerepére vonatkozó kérdésre Orbán Viktor úgy válaszolt: elvesztett választás után arról beszélni, hogy készen áll a jobboldal egy előrehozott választásra, kissé "muris, mókás". Hozzátette: érdemben erre a kérdésre nem válaszol. Közölte ugyanakkor: együtt élnek azzal a helyzettel, ami kialakult.     

Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, frakcióvezető elmondta: a KDNP választmánya a "legnagyobb örömmel és lelkesedéssel" fogadta az önálló parlamenti frakció megalakulását és ugyanilyen módon üdvözölte a frakciószövetség megalakulását. Hozzátette: a választmány hitet tett a szövetségesi hűség mellett, egyúttal kiállt a KDNP "önálló arcélének" megjelenítéséért. A Fidesz és a KDNP közös listán indult a 2006-os parlamenti választásokon, ahol 164 mandátumot szereztek. 

Orbán Viktor a választásokat követően a közös frakció mellett érvelt, a KDNP mégis az önálló parlamenti képviselőcsoport megalakítása mellett döntött. Ennek indoklásaként Semjén Zsolt korábban azt mondta: e döntésnek racionális oka van, hiszen a jobbközép oldal a két frakcióban jobban meg tudja jeleníteni politikáját.

A KDNP frakció 23 taggal alakult meg. A Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja Magyar Szolidaritás Szövetsége néven szövetséget alkotott, amelynek elnöke Orbán Viktor, társelnöke pedig Semjén Zsolt.

Magosz (Oldaltörés)

Kudarcként értékelte a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz)szempontjából az országgyűlési választásokat Jakab István elnök az agrár-érdekképviseleti szervezet elnökségi és választmányi ülésén szombaton, Budapesten.

A választások eredményeként nem valósulhatott meg a magyar vidék és gazdatársadalom erős képviselete a parlamentben - mondta Jakab István.  Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a gazdák mindent megtettek "saját oldaluk" választási sikeréért. A Magosz elnöke a kudarc ellenére is sikernek mondta, hogy a szervezetnek öt parlamenti képviselője lesz  a következő ciklusban az Országgyűlésben. Bejelentette azt is, hogy május végén a Magosz rendkívüli kongresszust tart.

Kispál Ferenc választmányi elnök közölte: a Magosz május 28-án Kisteleken tartja soron következő kongresszusát. A választmányi elnök utalt arra, hogy a kongresszus napirendjén a választási eredmények értékelése és a további, elsősorban stratégiai teendők meghatározása szerepel majd. 

Külön is kiemelte, hogy a fiatal gazdákkal az eddigieknél hathatósabban kell foglalkoznia a szervezet vezetésének, ezért megalakítják az ifjú gazdák tagozatát a Magoszon belül.  Jakab István a választási értékelésében arra helyezte a hangsúlyt, hogy a választási küzdelem nemcsak a választók meggyőzésén alapult, hanem némelykor más eszközöket is igénybe vett a másik oldal. Emlékeztette hallgatóságát arra a nyírségi esetre, amikor egy kormánypárti miniszter a helyi polgármestereknek feketén-fehéren kijelentette, hogy fejlesztési pénzekre csak akkor számíthatnak, ha körzetüknek kormánypárti képviselője lesz. 

A Magosz értékrendjében nincs alapvető változás, mivel első helyen továbbra is az érdekképviseleti munka szerepel, ebben azonban az öt parlamenti képviselő hatékonyan támogathatja a szervezet munkáját - mondta. Jelezte, hogy az öt parlamenti képviselő tiszteletdíjának egy részét - 20 százalékát - az agrár-érdekképviselet kasszájába fizeti majd be. 

A Magosz elnöke kitért rá: továbbra is érvényben van a Fidesz és a Magosz között Karcagon kötött márciusi megállapodás. Így a gazda-érdekképviselet törekszik arra, hogy az őszi önkormányzati választásokon biztosítsa a gazdák képviseletét a helyi önkormányzatokban. A stratégiai kérdésekről a Magosz elnöksége és választmánya a továbbiakban a sajtó kizárásával, zárt ajtók mögött folytatta az eszmecserét.