Kuncze Gábor kifejtette: ki kell alakítani az intézményrendszert, meg kell alkotni a szükséges törvényeket, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP) át kell alakulnia valódi biztosítóvá és létre kell jönnie egy felügyeleti intézménynek.
A pártelnök a vizitdíj bevezetését firtató kérdésre elmondta: ez későbbi téma, amelyet a kormányprogram nyilvánosságra hozásakor és tárgyalásakor kell megvitatni.
A testület ülésén a szlovák egészségügyi reform egyik kidolgozója, Peter Pazitny kormánytanácsadó számolt be a több biztosítós rendszer bevezetésének tapasztalatairól. A szocialista párt képviseletében Kökény Mihály volt jelen, és képviseltette magát az OEP is. A szakmai kamarák, bár kaptak meghívást, nem vettek részt az ülésen.
Peter Pazitny a sajtótájékoztatón cáfolta azokat a híreket, miszerint a szlovák rendszer összedőlne. Elmondta: az 1994-ben bevezetett több biztosítós rendszerben 10 év alatt a piac egyharmadát vették át a rendszerbe újonnan belépett biztosítók a korábbi nagy állami biztosítótól.
A szakértő kifejtette: Szlovákiában jelenleg öt egészségügyi biztosító működik, a legnagyobb, az állami biztosító jelenleg a piac 66 százalékát birtokolja, de a 2004-ben bevezetett versenyösztönző intézkedések következtében ez öt éven belül 50 százalék alá csökken. Hozzátette: a biztosítókat és a szolgáltatókat az egészségpiaci felügyelet kontrollálja, amelynek vezetőjét a kormány nevezi ki.
A kórházak részvénytársaságként működnek, egyéni bérrendszerrel, a 2003-ban bevezetett vizitdíjból befolyt összeget pedig a minőségfejlesztésre fordítják.
Peter Pazitny beszélt arról, hogy a vizitdíj bevezetésével szerinte bekerült a rendszerbe a racionalitás. A vizitdíj hatására csökkent a vizitek száma, emellett nem csökkent a hozzáférés - mondta.