rendezvényen szólalt fel.
A magyar társadalom előtt világossá kell tenni, hogy a melegek és az egyéb szexuális kisebbségek emberi és polgári jogi helyzetének rendezésével nem többletjogokat adunk a melegeknek, hanem az alkotmányban minden állampolgár részére biztosított jogok érvényesülését garantáljuk számukra - hangsúlyozta a politikus.
Az Európai Parlament homofóbiáról szóló, 2006. január 16-án hozott határozata, amelyben minden szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetést elutasít, felszólítja a tagállamokat, tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy emberi jogként ismerjék el a szexuális orientáció megválasztásához való jogot - emlékeztetett Lévai Katalin, az Európai Parlament képviselője.
A határozat sürgeti a tagállamokat, hogy végezzenek oktató felvilágosítást az iskolában, az egyetemeken, a médiában és a bírósági ítélkezés és a jogalkotás területén is próbálják megváltoztatni az előítéleteket, konzervatív nézeteket - emelte ki. Ismertetése szerint a határozat a jelenség meghatározásán túl, megjelöli azokat a területeket is, amelyek a homoszexuálisok szempontjából rendezetlenek, felülvizsgálatra szorulnak a tagállamokban.
Az ajánlás erejű határozat a példák között említi egyebek mellett a jog területén az örökléssel, a vagyonjoggal, a nyugdíjrendszerrel, a házastársi kapcsolattal és a regisztrált párkapcsolattal kapcsolatos szabályokat.
Lévai Katalin hivatkozott annak a felmérésnek az eredményeire, amely szerint a magyar társadalomban kisebbségben vannak a szexuális másságot elfogadók. Mint mondta, országonként változó, hogyan ítélik meg a melegeket, a leszbikusokat, a transzszexuálisokat és a biszexuálisokat Európában. Míg a skandináv országok elfogadóbbak, Kelet-Európában kisebb az általános toleranciaszint. A képviselő szerint a politikának, a jognak, a médiának és a civileknek együtt kellene fellépniük a homofóbia ellen.