Gyurcsány: három nagy dolgot fogunk tenni

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország hatékonyabb, demokratikusabb közjogi berendezkedésének érdekében nyújtjuk be törvényjavaslatainkat - mondta Gyurcsány Ferenc expozéjában kedden az Országgyűlésben, Lendvai Ildikóval (MSZP) és Kuncze Gáborral (SZDSZ) közösen benyújtott javaslatai általános vitájának kezdetén.

"Három nagy dolgot fogunk tenni: javasolni fogjuk, hogy (...) változtassuk meg azon szolgáltatások és a mögöttük álló intézmények világát, amiben az állam kulcsszereplő (...). Javasoljuk, hogy igazítsuk ki a gazdaságpolitikát (...) az egyensúly irányába (...), és azt javasoljuk, hogy teremtsük meg a fejlesztő állam cselekvőképességét" - hangsúlyozta a kijelölt és ügyvezető miniszterelnök az alkotmánymódosításról, a miniszterek és az államtitkárok jogállásáról, illetve a minisztériumok felsorolásáról szóló javaslat általános vitája előtt.

Gyurcsány Ferenc szerint olyan törvényeket terjesztenek most a Ház elé, amelyek segítségével elkezdődhet az állam és a kormányzat működésének átalakítása. A politikus beszédében többször is hangsúlyozta, hogy olyan új intézményekre, új struktúrára van szükség, amely megteremti a fejlesztő állam lehetőségét.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy gazdaságpolitikai fordulatra van szükség, mert "feszültségek vannak a költségvetésben", így az állam kiadásait csökkenteni, bevételeit növelni kell. A gazdaságpolitikához és az államháztartáshoz kapcsolódva megjegyezte: az elmúlt négy évnek is van felelőssége a költségvetés jelenlegi helyzetét illetően.

"Nem kétséges számomra, hogy a nagyobbik felelősség ebben az ügyben természetes módon az előző négy évet terheli" - mondta Gyurcsány Ferenc. E szavait taps fogadta az ellenzéki padsorokban. Hozzátette, államreformra van szükség, ezért át kell alakítani az egészségügyet, az oktatást, fejleszteni kell a mezőgazdaságot. Ezzel kapcsolatosan kitért arra, hogy Magyarország változásra vár, a lehetőségek új Magyarországát lehet megteremteni.

Gyurcsány Ferenc expozéjában együttműködést és tárgyalási készséget ajánlott az ellenzéknek, de ugyanezt kérte tőlük is. Mint mondta, Magyarország nem a kormányé, nem az ellenzéké, hanem mindkettejüké. Végül megköszönte az ellenzéknek a benyújtott törvényjavaslatokhoz ígért támogatást.