"Természetesen van változás" - hívta fel a figyelmet Hiller István, emlékeztetve arra, hogy 1990 és 2006 között a kormányok nagyon hasonló szerkezetben dolgoztak. Ez a szerkezet most megváltozik, ez egy politikai kormányzás, ez nem titok.
Persányi Miklós, az SZDSZ által delegált környezetvédelmi és vízügyi miniszterjelölt szerint "a mostani kormányzati felfogás, (...) lényegesen erősebbé teszi a minisztereket, ugyanis a korábbi viszony a közigazgatási apparátussal gyökeresen megváltozik". A miniszternek van tárcája és nem a tárcának van minisztere - hangsúlyozta. Utalt arra, hogy az új törvény szerint "a minisztérium a miniszter munkaszerve". Közölte, minden 15 ezernél nagyobb lélekszámú "településegyüttesben" elkészül a csatornahálózat, kiépül a szennyvíztisztítás rendszere, továbbá európai színvonalú ivóvíz lesz minden településen.
Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszterjelölt arra hívta fel a figyelmet, hogy "továbbra is a kormányé a felelősség", a miniszterelnök interpellálható és a parlamenti ellenőrzés valamennyi eszköze alkalmazható. Mint mondta, négy évig "kézen fogva" jár majd Hiller István oktatási miniszterrel a közoktatás ügyében. A kistérségi program célja is az, hogy legyenek jobb színvonalú iskolák, hogy a hátrányok csökkenjenek - hangoztatta.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterjelölt arról beszélt, hogy változtatni kell a "klasszikus" magyar mezőgazdasági szerkezeten, és más, "vidéken űzhető" tevékenységre is szükség lenne. Ez utóbbiak között említette a falusi turizmust. Arról is szólt, úgy látja, hogy a jövő energiaellátásában a mezőgazdaság lehet az egyik legfontosabb "anyagtermelő".