Lamperth Mónika a rádiónak elmondta: a rendőrségi vizsgálattal párhuzamosan az ügyészség is foglalkozik az üggyel. Átadták az összes anyagot az ügyészségnek, és az ügyészség fogja eldönteni, hogy történt-e jogsértés vagy sem.
A Magyar Nemzet fotósa vasárnap tett feljelentést a rendőrségen amiatt, hogy előző nap a rohamrendőrök bántalmazták őt, amikor Budapesten, az UTE-Fehérvár bajnoki labdarúgó mérkőzést követő rendbontást fényképezte.
Szintén vizsgálatot követelt szerdán az SZDSZ a bántalmazott fotós ügyében, és bocsánatkérésre szólította fel a fotós ellen fellépő rendőröket.
Az SZDSZ közleményében leszögezi, elfogadhatatlan a hatáskörüket súlyosan túllépő rendőrök magatartása.
"Egy demokráciában sem a belügyminiszter, sem a rendőrség nem hagyhatja szó nélkül az ilyen incidenseket" - áll a közleményben.
A közlemény az állampolgári jogok biztosa állásfoglalásához kapcsolódóan leszögezi: olyan rendőri vélemény, amely szerint "semmi dolga egy fotósnak ott, ahol rendőrök próbálnak megfékezni dühös szurkolókat", utoljára a nyolcvanas évek államszocializmusában maradhatott következmény nélkül. Az ombudsman szerint teljesen szabályos a rendőri intézkedés fényképezése.
Az Amnesty International (AI) tiltakozik a fotósok elleni rendőri fellépés ellen, s felveti a belügyminiszter politikai felelősségét - olvasható a szervezet szerdai nyilatkozatában.
"Az Amnesty International tiltakozását fejezi ki a hétvégi, futballhuligánok elleni rendőri akció során a Magyar Nemzet és a Blikk fotósait ért bántalmazás, és az eseményeket kommentáló rendőri vezetők nyilatkozatai miatt" - olvasható a szervezet magyarországi igazgatója, Fodor Márk által jegyzett nyilatkozatban.
A nyilatkozatban felhívják a figyelmet arra, hogy az ilyen akciókért a rendőrség irányítását és kontrollját ellátó belügyminiszter politikai felelősséggel tartozik.
Az AI szerint a közterületen folytatott rendőri akciók esetén a fényképezés bármilyen korlátozása elfogadhatatlan. Felhívják a figyelmet arra, hogy a rendőrség által újra és újra hivatkozott "műveleti terület" jogi fogalomként nem létezik.
"Követeljük, hogy az esetet vizsgálják ki, eredményét hozzák nyilvánosságra, és túlkapás esetén történjen meg a felelősségre vonás" - olvasható az AI magyarországi szervezetének nyilatkozatában.