A HÖOK ragaszkodik az „államilag finanszírozott” felsőoktatáshoz

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az utólagos képzési hozzájárulásra vonatkozó szándék visszavonására szólítja fel a kormányt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Szerinte a kormányzat tervezett lépéseivel a felsőoktatás teljes mértékben "tandíjas" lesz – közölte a HÖOK elnöke.

Ekler Gergely szerint mindegy, hogyan nevezik a fizetendő összeget, hiszen egyesek már tanulmányaik alatt költségtérítést fizetnek, míg mások utólag, fizetésükből törlesztenék a koncepció szerint képzésük költségeit. "A HÖOK megítélése szerint az utólagos képzési hozzájárulás egy rossz kompromisszum a tandíjas és az államilag finanszírozott felsőoktatás között" – áll Ekler Gergely közleményében.

A hallgatói szervezet úgy látja, a kormányzat egy olyan elhibázott, a magyar felsőoktatás finanszírozásának lényegi elemeit változatlanul hagyó álreformra készül, amely nem jelenthet megoldást az ismert problémákra.

A HÖOK úgy véli, a felsőfokú tanulmányok nem csupán egyéni, hanem közösségi befektetésnek számítanak, ugyanis a társadalomnak szüksége van orvosokra, tanárokra. Ezért is elhibázott a kormányzati koncepció.

Ráadásul az utólagos képzési hozzájárulás a sikeres diplomásokat bünteti, azokat, akik befizetett adójukkal igen jelentős szerepet vállalnak a társadalmi közterhek viseléséből. A rendszer ésszerűtlen, hiszen továbbra is finanszírozza mindazon leendő diplomások képzését, akik végzettségére nincsen társadalmi és munkaerő-piaci igény. Ők emiatt – versenyképes diploma hiányában – nem tudnak majd megfelelően fizetett álláshoz jutni, így vélhetően soha nem fizetik vissza képzési költségeiket.

Ekler Gergely szerint a magyar felsőoktatás finanszírozásának átfogó, valódi reformjára van szükség, hiszen a támogatás jelenlegi rendszere teljesen rossz.