A földhasználók június 30-ig kötelesek a parlagfű virágzását megakadályozni, és a vegetációs időszak végéig ezt az állapotot fenntartani - hívta fel a figyelmet az alakuló ülést követő sajtótájékoztatón Dániel Károly, aki a főváros közigazgatási hivatalának titkárságvezetőjeként tölti be a bizottság elnöki tisztét.
Abban az esetben, ha kényszerkaszálást kell a hónap végét követően elrendelni, a költségeket felszámolják, és a 20 ezer forinttól 2 millió forintig terjedő bírságot minden esetben kiszabják, amit adó formájában behajtanak - közölte az elnök.
Dániel Károly kijelentette, azzal szemben, aki nem tartja be a jogszabályt, és
a megadott határidőig nem végzi el a parlagfű-mentesítést, a "hatóság zéró toleranciát alkalmaz"
A bizottság elnöke újságírói kérdésre elmondta, hogy belterületen eddig nehezen tudták a jogszabályt érvényesíteni. A pénteken 30 fővel megalakult koordinációs bizottságnak a kerületi önkormányzatok egy-egy képviselőjén kívül tagjai az ÁNTSZ, a földhivatal, a növény- és talajvédelmi szolgálat, illetve a Fővárosi Közigazgatási Hivatal képviselői is.
Winkler István, a Fővárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat igazgatóhelyettese elmondta: a múlt évben Pest megyében mintegy 2.500 szabálysértési ügyben 54 millió forintnyi bírságot szabtak ki. A legmagasabb bírság összege 1,5 millió forint volt, abban az esetben egy több mint 100 hektáros terület parlagfű-mentesítésének elmulasztása miatt kellett a jogszabályt alkalmazni.
Az igazgatóhelyettes tájékoztatása szerint országosan mintegy 500 millió forint áll rendelkezésre kényszerkaszálásra, illetve a parlagfű-irtás propagálására.
A kényszerkaszálás, illetve a bírság kiszabásában belterületen a kerületi önkormányzat az eljáró hatóság, ha viszont a kerületi önkormányzat tulajdonában lévő területen nem hajtanák végre a parlagfű-irtást, akkor a növény- és talajvédelmi szolgálat szabja ki a bírságot.