Gyurcsány letette a nagyesküt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem tervez további megszorítást Gyurcsány Ferenc sem idén, sem a következő évben. Erről a miniszterelnök a közszolgálati televízió A szólás szabadsága című műsorának adott interjúban beszélt vasárnap este.

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: "csak egy darab egyensúlyteremtő program van, ez, amit most bejelentettünk". A miniszterelnök hozzátette: a szombaton bejelentett intézkedések hatására lesz 2007-ben a több mint 1 ezer milliárd forint megtakarítás.

"Leteszem itt a nagyesküt, hogy (...) a most bejelentetteken túl újabb, átfogó intézkedések a követező négy évben már nincsenek, sőt azt reméljük, hogy 2008-tól, 2009-től újra egy pár száz milliárdos mozgástér van. Vagy adócsökkentés irányába lehet menni vagy újra a szociális bővítés irányába. (...) Dehogy lesz itt nagy csomag. Hagyjuk abban az ijesztegetést" – fogalmazott a kormányfő.

Kérdésre válaszolva kifejtette: 2008-ra meg szeretnék teremteni az euró bevezetéséhez szükséges egyensúlyi feltételeket. "Én amellett fogok érvelni, hogy ezt a folyamatot siettessük, (...) és 2010 második fele, 2011 között lehetünk nagyjából ott" – mondta Gyurcsány.

Arra az újságíróik kérdésre, amely szerint hol vannak a megszorítások mellett a reformok, Gyurcsány Ferenc úgy válaszolt: az egyik nagy reform, a közigazgatás, közszolgáltatás reformja már itt van. Ennek lépéseit jelentette be szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. Ezek egyike a közszféra bértáblájának feloldása és a teljesítmény szerinti bérezés bevezetése.

A miniszterelnök a további reformlépések között sorolta, hogy a helyi igazgatás rendszerét a kisfalvakban, városokban összevonják, a megyei igazgatást regionálissá szervezik, 190-200 intézményt regionális szintre visznek, 31 intézményt összevonnak.

Az ellenzék azon felvetésével kapcsolatban mely szerint a kormány parlamenti ellenőrizhetősége csökken, hogy a miniszterelnök a minisztériumoktól minden stratégiai-fejlesztési döntést elvont, Gyurcsány azzal reagált: "butaság". Az Országgyűlésben a fejlesztésekért felelős kancellárminiszter és a miniszterelnök is interpellálható lesz.

A pályázati rendszer változásával kapcsolatban a kormányfő elmondta: ez a jövőben a korábbinál sokkal átláthatóbb lesz, hiszen a döntés – az évi egyezer milliárd forintról – kormányszinten történik. Mint mondta "nehezebb lesz mutyizni".