"Szakmai konszenzus látszik kialakulni, hogy a bejelentetett nagyságrendű egyensúlyjavító lépésekre szükség van" – mondta Gyurcsány Ferenc. Európában, ahol hasonló stabilizációs programot hajtottak végre, először mindenütt a bevételeket növelték, majd strukturális reformok révén a kiadásokat csökkentették, ezt a modellt kívánja követni a magyar kormány is – tette hozzá a miniszterelnök.
Miközben az állam igazgatási, működési költségeit 100 milliárd forinttal csökkenti, ilyen lépést nem kíván tenni a nyugdíjaknál és a családtámogatási rendszernél, ugyanakkor változtatni kell a gáz-, az energia- és a gyógyszerár támogatásának rendszerén – hangsúlyozta Gyurcásny Ferenc.
Szakmai, politikai egyetértés van a stabilizációs program szükségességéről, de vita van a program struktúrájáról, arról, hogy miként lehet az állam terheit csökkenteni, a bevételeket növelni - mondta Gyurcsány Ferenc.
"Aki a bevételek növelésének, vagy a kiadások mérséklésének a kormány által javasolt módját elveti, tegyen konkrét, helyettesítő javaslatot" - mondta a miniszterelnök. A bevételek növelése és a foglalkoztatás javítása, azaz a gazdasági növekedés érdekében adócsökkentést szorgalmazókat pedig arra szólította fel, hogy érvelésüket az elmúlt 15 év tényeivel támasszák alá.
A szükséges reformokat ismertetve Gyurcsány Ferenc az államigazgatást, az oktatást, a tömegközlekedés szabályozását és finanszírozását, az egészségügy átalakítását, illetve a nyugdíjreformot említette.