© Dévényi Veronika |
„Hiba volt összehívni a testületet, bár az elnöknek joga van hozzá. A jogokkal azonban nem csak élni kell tudni" – nyilatkozta Keleti, aki a laktanyabezárásokkal kapcsolatos kérdésünkre azt válaszolta, hogy ezeket még át kell tekinteni. Erre az áttekintésre a parlamenti nyári szünet előtt, vagy az őszi ülésszak kezdetén kerülhet sor - jelentette ki.
Lázár János, a Honvédelmi Bizottság fideszes elnöke ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy a laktanya-rekonstrukciós programról szóló beszámoló kínos tényeket tartalmazott: a laktanyák felújítása lassan halad, előfordult, hogy már renovált intézményt zártak be, és mindössze 76 szolgálati lakást adtak át a beígért 300 helyett.
A Lázár által elmondottakat látszik alátámasztani az aszódi, a hódmező-vásárhelyi, a szombathelyi és a tapolcai laktanyák sorsa; a hódmezővásárhelyi kivételével mindegyiket bezárták. Utóbbinál kialakították Közép-Európa legmodernebb, lánctalpasok javítására felkészített szervizét, majd elvitték onnan a tankokat.
© Dévényi Veronika |
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője határozottan tagadta, hogy a tapolcai objektumot felújították volna. „A Magyar Honvédség Tapolcai Kiképző Központjának megszüntetésével kapcsolatban tájékoztatom, hogy a kiképzőközpontban - megszüntetése előtt - semmiféle felújításra nem került sor, csak a legszükségesebb karbantartási munkálatokat végezték el. A kiképzőközpont megszűnését az önkéntes haderőre való áttérés indokolta” – tudatta szerkesztőségünkkel a szóvivő. Ennek ellentmond, hogy a hvg.hu érdeklődésére két egykori hivatásos, Tapolcán állomásozott katona egymástól függetlenül megerősítette a felújítás tényét, részletesen felsorol-va a rekonstrukciós munkálatokat.
A hódmezővásárhelyi laktanyából kivont tankok után árván maradt szervizről megtudtuk, hogy az egy komplex beruházás részeként épült 1999 és 2004 között. Maga a szerviz 457,5 millió forintba került, melynek eredeti funkciója a harckocsizó és lövész alegységek járműveinek technikai kiszolgálása, szükség szerinti javítása lett volna.
Itt bizony komoly összegek sorsa maradt homályban. Jó lenne, ha a nyilvánosság minél előbb megismerkedne a program eredeti céljaival, és azzal is, hogy miként volt lehetséges a felújított laktanyák bezárása, illetve harckocsikat kiszolgáló javítóüzem létrehozása, ahol ma már nem szervizelnek harci jármúveket - azok ugyanis elhagyták a körzetet.