SZDSZ: három évre válasszunk önkormányzati képviselőket!

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szabad Demokraták Szövetsége azt javasolja, hogy az őszi önkormányzati választásokon három évre szóló mandátumot nyerjenek az önkormányzati képviselők és polgármesterek, majd 2009-ben már az új struktúrában, 5 éves megbízatást kapnának az önkormányzati és regionális választott testületek tagjai.

Az SZDSZ azt javasolja, hogy úgy határozzuk meg az önkormányzati választások időpontját, hogy lehetőleg sem 2010-ig, sem azt követően ne jelentsen többletterhet az adófizetőknek - tudatta Gulyás József, a párt ügyvivője.

Érdemes a választások időpontjának meghatározásakor figyelembe venni azt, hogy 2009-ben európai parlamenti választásra kerül sor, ezért az SZDSZ javaslata az, hogy 2009-ben egyszerre tartsák meg a regionális testületek felállítására is kiterjedő általános önkormányzati és európai parlamenti választásokat. 

"Javaslatunk szerint az önkormányzati választásokat ezentúl - az uniós választásokhoz igazodva - ötévente kell megtartani. Így ciklusonként egy országos választással kevesebbre kerülne sor Magyarországon, mely közpolitikai, költségvetési szempontból egyaránt előnyökkel jár" - áll a közleményben.
 
A liberális javaslat költséghatékony, mert a két választási aktus egyidejű lebonyolításával csökkennek a szavazással kapcsolatos kiadások. Megvalósítható, mert elégséges felkészülési időt biztosít - három évet - az új önkormányzati-közigazgatási rendszer felállítására, és ésszerű kompromisszumot jelent, mert figyelembe veszi a konzervatívok és a szocialisták számára fontos érveket is - vélik a szabaddemokraták.

Az SZDSZ a kilencvenes évek közepe óta szorgalmazza a jelenlegi önkormányzati rendszer átalakítását. A kormányprogramban megfogalmazott célokkal összhangban - az átfogó önkormányzati reform részeként - mielőbb indokolt a megyei önkormányzati szintet kiváltó regionális önkormányzatok közgyűléseit felállítani. 

Az ellenzéki pártok eddig elutasították az önkormányzati érdekképviseleti szervezetek által is támogatott, a szükséges reformok elindítását megfogalmazó előterjesztéseket. A megyék helyett regionális önkormányzati-közigazgatási szintet létrehozó, valamint az önkormányzatok választásáról szóló alkotmánymódosítás vitája során kiderült, hogy egyelőre nincs az ellenzéki pártok számára is támogatható, elfogadható javaslat napirenden.