A költségvetési szerveknél bértömeg-gazdálkodásra tér át a kormányzat, ami azt jelenti, hogy a közszférában csak ott lehet majd bért emelni, ahol valakiktől elvesznek, illetve tovább csökken a létszám. A kormányzat így szeretné elérni azt, hogy az államháztartás sem egészében, sem béroldalról ne gerjessze az inflációt.
A kormány elképzelései szerint így megvalósítható lesz, hogy az államháztartási hiány az idei - nyugdíjreformmal csökkentett európai uniós normák szerint számított - 8 százalékos GDP-arányos szintről 2007-ben a nyugdíjreform hatása nélkül számítva 5 százalék körüli szintre, majd 2008-ban 3-3,5 százalékra csökkenjen. E szempontból teljesülne az euró-bevezetés államháztartási hiányra vonatkozó kritériuma. A bejelentett intézkedésekkel az idénre prognosztizált 2-3 százalékos infláció jövőre 5 százalékra nőne, majd 2008-ban elérné a maastrichti kritérium szerinti 3 százalékos szintet.
Gyurcsány Ferenc szombaton, a kétnapos balatonőszödi kormányülést követően bejelentette: tíz alapelv köré rendezi munkáját a jövőben a kormány, az alapelvek az államháztartási egyensúly megteremtésére, a reformokra és fejlesztéspolitikai célokra egyaránt vonatkoznak. Az alapelveket ismertetve elmondta: a kiigazítás célja a költségvetési, államháztartási egyensúly megteremtése és megőrzése.
Veres János pénzügyminiszter hozzátette: a költségvetés tervezésénél létrehoznak egy olyan felső korlátot, amellyel szabályozzák a kiadásokat. "Ez nem léphető át a tárcák által, (...) és negyedévente tájékoztatást kell adni róla" - mondta, hozzátéve, hogy a tárcáknak úgynevezett biztonsági tartalékot is kell képezniük.