Kiemelt támogatást kapnak a rászoruló családok |
Augusztustól a lakossági gázfogyasztók támogatásának mértéke már nemcsak attól függ majd, hogy ki mennyi gázt fogyaszt, hanem attól is, hogy hányan laknak az adott lakásban, mekkora a jövedelmük, illetve milyen nehézségekkel kell szembenézniük. A jelenlegi úgynevezett tömbtarifa-rendszert ugyanis kiegészíti egy szociális elem - írja közleményében a Kormányszóvivői Iroda. Továbbra is kapnak támogatást az évi 3000 köbméternél kevesebb gázt fogyasztók, ezen belül pedig nagyobb mértékű támogatást azok, akik 1500 köbméternél is kevesebbet fogyasztanak (ez a kettő együtt a háztartások mintegy 86 százaléka). Ezen felül viszont kiemelt támogatást kapnak nagycsaládosok, azok a családok, amelyeknek valamelyik tagja súlyos fogyatékossággal él, és bizonyos körben a nyugdíjasok is. Ez csökkenti a jelenlegi rendszerben meglévő igazságtalanságot - áll a közleményben, amely konkrét példát is hoz: egy háromgyermekes nagycsalád, amelynek tagjaira fejenkét kevesebb, mint 51 600 forint jövedelem jut havonta, a 3000 ezer köbméteres határ elérése után mindössze annyit fizet majd a gázért, mint amennyit egy jómódú házaspár fizet az 1500 és a 3000 köbméter közötti fogyasztása után. A példában szereplő nagycsalád 1500 és 3000 köbméter között ugyanannyit fizet, mint a tehetős házaspár 1500 köbméter alatt. |
A miniszter bejelentése szerint az ipari fogyasztóknak 12,6 százalékkal, az intézményi fogyasztóknak pedig - az áfakulcs öt százalékpontos áfakulcs emelésével együtt - 17,6 százalékkal növekszik a földgáz fogyasztói ára 2006 augusztus elsejétől. Gál J. Zoltán, a miniszterelnöki hivatal politikai államtitkára a sajtótájékoztatón közölte: folyik az ártámogatás átalakítása, Az új rendszer ami 2007. február 1-től lesz hatályos.
Kóka János elmondta: a tömbösített támogatás helyett szociális alapú támogatást dolgoznak ki, mert az igazságosabb a jelenleginél, és a költségvetés is jobban tudja kezelni.
A miniszter említést tett arról, hogy az idén eddig 105 milliárd forintot fordítottak a gázár támogatására, és az intézkedések nélkül ez az összeg az év végéig 160 milliárd forintra, jövőre pedig 220 milliárd forintra emelkedne. Az elmúlt évben 45 milliárd forint előirányzattal szemben 76 milliárd forint volt a tényleges támogatási összeg.
Kóka János összehasonlítva a hazai és a környező országok földgázárait kiemelte: Ausztriához, Szlovákiához és Romániához képest még az áremelés után is Magyarországon a legalacsonyabb a földgáz fogyasztói ára. Kérdésre válaszolva hozzátette: a magyar fogyasztók az áremelést követően is a világpiaci ár valamivel több mint 60 százalékát fizetik meg.
A gázár szociális kompenzációs rendszerének kidolgozásával egy időben előkészítik azt a programot is, amely a háztartási energia hatékonyabb felhasználását támogatja európai uniós forrásokból. Az MTI kérdésére a miniszter elmondta, hogy még az idén 20 milliárd forintos hitelkeretet kívánnak megnyitni a panelprogramhoz hasonló, de nem csak panellakások fűtésének korszerűsítéséhez.