Nincs megállás |
A Viadalon a bokszmeccseknél jóval realisztikusabb, látványosabb küzdelmeket láthatnak a nézők: a sokszor más és más küzdősportban – például kempóban, thai-bokszban, Brazil Jitsu-ban, kungfuban - jeleskedő versenyzőket nagyon laza szabályok kötik csupán, a gerincen és az életpontokon (torok, szem stb.) kívül szinte bármit, bármilyen testrészükkel támadhatnak. A harcosok nagyon vékony, 4 unciás, 5 ujjas kesztyűt használnak. Ez épp arra elég, hogy az öklüket védje, na és persze arra, hogy kisebb súlycsoportban se legyenek ritkák a kiütések.
Csak meghívóval
Hazánkban a Viadal az első, nem sport tematikájú televízióban sugárzott magyar MMA-show, noha Utcai Harc és Totalfight néven már korábban is rendeztek bajnokságokat, ám azok sportcsatornákon kerültek képernyőre.
Az Utcai Harc versenyekre bárki nevezhet, aki elég erősnek érzi magát, s bizony ezeken a meccseken gyakorta megesik, hogy a konditeremből kiszabadult, magát felkészültnek gondoló „helyi menőt” alaposan helybenhagy egy tapasztalt küzdősportoló. A Viadalon az ilyen helyzeteket tudatosan kerülik el a szervezők. „Nem célunk senkit sem megveretni, ezért csak a tapasztalt, több éves versenyzői múlttal rendelkező harcosok vehetnek részt gáláinkon. Persze ha valaki az utcáról beesve azt mondaná nekem, hogy ő képes lenne megmérettetni magát egy ilyen versenyen, akkor előzetesen le tudom ellenőrizni, hogy tényleg alkalmas-e rá vagy sem. Súlycsoport és eredmények szerint válogatjuk össze az ellenfeleket úgy, hogy nagyjából ugyanolyan képességű emberek kerüljenek össze” – magyarázta a hvg.hu-nak Papp Valér, a rendezvény egyik szervezője, aki egyben a műsor szakkommentátora is. Szerinte a magyarországi harcművész szcénában kb. tizenöt olyan felkészült versenyző van, aki alkalmas arra, hogy a Viadalon induljon.
A szabályok és a gála – szemben a Totalfighttal és az Utcai Harccal – televízióra vannak optimalizálva, hogy a show a laikus tévénézők számára is élvezhető legyen. „A nézők számára talán nem annyira élvezetes a földharc, mint amikor álló küzdelemben ütik-rúgják egymást a versenyzők, ezért a földharc ideje limitálva van” – mond egy példát a „nézőbarát” szabályokra Papp Valér. „A célunk az, hogy értő közönség legyen, de ehhez idő kell. Az Egyesült Államokban régóta fut az MMA, így ott már elég széles a műfaj rajongótábora” – mondja.
Ki a jobb?
Egy évben 3 Viadal gálát szerveznek, minden gálán 8-10 meccs van. Az első gálát idén áprilisban hozták össze. „Egy-egy meccs maximum kétszer öt perc. Minden egyes TV adásban egy meccset mutatunk be, azaz egy gálával 8-10 műsort tudunk elkészíteni” – mondja Jósa Miklós, elárulva azt is, hogy egy gála és annak képernyőre vitele több mint tízmillió forintot emészt fel.
S hogy miért sikeres egy ilyen műsor? „Egyre inkább a realisztikusabb, életszerűbb küzdelmek felé fordul a figyelem” – véli a producer, bár rögtön leszögezi: eszükben sincs bulvárirányba elmenni. „Nem a véren, a brutalitáson van a hangsúly, hanem azon, hogy képzett harcművészek küzdenek meg egymással és mérettetik meg magukat.”