A lakosság negyede nem fogadna be egyetlen menekültet sem

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tárki júniusi vizsgálata szerint az elmúlt évekhez képest nem változott az idegenellenesek aránya hazánkban. Adataik azt mutatják, hogy egy fiktív nemzet kapcsán is képesek vagyunk elutasítóan viselkedni: a nem létező „piréz” etnikum tagjait a lakosság kétharmada nem engedné be az országba.

2006 júniusában a felnőtt lakosság 27 százaléka választotta az idegenellenesnek tekinthető állítást, tehát, hogy az országba menedékkérő be ne tehesse a lábát. A megkérdezettek 8 százaléka tekinthető idegenbarátnak, aki szerint minden menedékkérőt be kell fogadni. A többség, a megkérdezettek kétharmada mérlegelné a menedék nyújtását, illetve megtagadását.

Az idegenellenesség mértéke 2003 májusa óta nem változott lényegesen. A trendet nézve mintha az idegenellenesség mértéke „beállt” volna, vagyis az 1992 és 1995 között tapasztalt gyors növekedés, majd az 1996 és 2002 közötti ingadozás után az idegenellenesek aránya 25-30 százalék körül stabilizálódott.

A mérlegelőket néhány etnikai csoport esetében megkérdeztük arról, hogy a közülük kikerülő menekülteket befogadja-e az ország.

Vélemények a Magyarországra érkező különböző etnikumú menekültek befogadásáról (a mérlegelők körében, %)

Befogadná

Nem fogadná be

Nem tudja

Összesen

Határon túli magyar

90

4

6

100

Piréz

4

59

37

100

Román

16

71

13

100

Orosz

13

75

12

100

Kínai

10

79

11

100

Arab

7

82

11

100

Az etnikumok közé a Tárki besorolt egy fiktív etnikumot is, azt vizsgálva, hogy velük szemben is megjelenik-e az idegellenesség vagy sem. A határon túli magyarokat tíz megkérdezettből kilenc befogadná, míg a román, orosz, kínai és arab menekülteket csak egy-két ember látná szívesen a tízből. A nem létező „pirézek” esetében a megkérdezettek között nagyobb a (jogosan) bizonytalan választ adók aránya, de azért a mérlegelők többsége inkább őket sem engedné be az országba.

Az átlagosnál idegenellenesebbek a leginkább baloldali érzelműek, a Nyugat-Dunántúlon élők és a legfeljebb nyolc általános iskolát végzettek. A „pirézeket” legerősebben az észak-magyarországi és észak-alföldi régió lakosai, valamint a legrosszabb helyzetű társadalmi csoportok utasítják el.