Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz, az MSZP nem érti

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A kormány oktatási reformjait a Fidesz elutasítja, és több ponton megkérdőjelezi azok alkotmányosságát is. Pokorni Zoltán, az ellenzéki párt oktatásügyi felelőse úgy fogalmazott, ha a kormánypárti többség átviszi a Tisztelt Házon a tandíjat is tartalmazó javaslatait, a Fidesz kénytelen lesz a közoktatási és a felsőoktatási törvény miatt is Alkotmánybírósághoz fordulni.

"Emlékszünk még arra, mikor az MSZP azt ígérte ingyenes lesz az első diploma, most pedig tandíjat akarnak bevezetni, igaz, ők másként nevezik. Eddig a diákok 75 százaléka tanulhatott ingyen, ha a mostani javaslat megvalósul mindössze 15 százaléknak lesz erre lehetősége. Ez rossz mindannyiunknak, rossz, mert mi hiszünk benne, hogy a tehetség nem pénz kérdése, és az ország jövője a fejekben rejlik" fogalmazott drámaian Pokorni Zoltán.

A Fidesz oktatási kabinetjének vezetője kiemelt alkotmányossági problémaként jelölte meg az egyetemek főiskolák pénze és ingatlanvagyona felett diszponáló Gazdasági Tanácsok (GT) döntési jogosítványait. A gazdasági szakembergárdából álló testület feladatkörét az előző ciklusban az Alkotmánybíróság már visszautasította, ezért a parlament csak tanácsadó szervként adhatott neki működési jogosítványokat. Most ezt a tevékenységet bővítenék ki úgy, hogy a GT a döntéseket elvonná az egyetemi szenátustól, forrásokat csoportosíthatnának át, és az intézmény ingatlanvagyonát jelzálogjoggal terhelhetnék meg.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezető helyettese érthetetlennek tartja a Fidesz mindent gátló politikáját. "A reformprogrammal tartós fejlődési pályára lehet állítani az országot! Tudjuk, hogy a népszerűséget nehezebb megszerezni, mint elveszíteni, de mi kalkuláltunk ezzel. Az oktatási és egyéb reformoknak is meglesz a hozadéka 2008-ra. Az eredmények beszélnek majd helyettünk” – nyilatkozta magabiztosan a hvg.hu-nak a szocialista politikus, aki szerint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Közössége (HÖOK) őszi sztrájkjához meg van a diákoknak a joga. "Ezzel együtt szerencsés lenne, ha a követelésekből konkrét tartalmi javaslatok születnének, ha érdemi javaslatok nélkül marad a demonstráció, úgy azzal a kormányzat nem tud mit kezdeni" – fogalmazott Mesterházy.

Sipos A.