Elutasították:
- Nem kapta meg a kétharmados többséget a mentelmi jogra, valamint az országgyűlési képviselők és az európai parlamenti (EP) képviselők összeférhetetlenségére vonatkozó jogszabályok módosítása.
Az EP képviselők összeférhetetlenségét szabályozó törvénymódosítás azt célozta, hogy az országgyűlési és az EP képviselők az állami szférában gazdasági tevékenységet egyáltalán ne folytathassanak.
A törvény módosítása csökkentette volna a mentelmi jogban részesülők körét, illetve bizonyos esetekben lehetővé tette volna a mentelmi jog jogosultjainak alkoholszondáztatását.
- Nem kapott kétharmados többséget a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását célzó előterjesztés. A legtöbb vitát kiváltó pont a képzési hozzájárulás - tandíj - bevezetése, amelyet az államilag támogatott oktatásban részt vevők fizetnének. A módosítás szerint a képzési hozzájárulás összege tanévenként 105 ezer forint, a mesterképzésben pedig 150 ezer forint diákonként.
A törvénymódosítás fő elemei a regionális önkormányzati rendszer létrehozása, a kistérségek, valamint a körjegyzőségek fejlesztése és a fővárosi önkormányzati rendszert érintő változtatások voltak.
Elfogadták:Igen a tandíjra
Az adott felsőoktatási intézmény, hallgatói létszámának 15 százalékáig mentességet adhat a képzési hozzájárulás megfizetése alól, elsősorban a tanulmányi eredmény alapján. A képzési hozzájárulás összegétől az intézmények plusz-mínusz 50 százalék arányban eltérhetnek.
Felsőoktatási képzésben jelenleg több mint 400 ezer fő vesz részt, és meghaladja a 200 ezret azoknak a száma akik költségtérítésesek. Ők, a felsőoktatási tájékoztató szerint, tanévenként 55 ezertől 1,3 millió forintig terjedő díjat fizetnek.
- A közoktatásról szóló törvény módosításáról szóló javaslatot - miután a záróvitában senki nem jelentkezett felszólalásara - 189 igen szavazattal, 130 nem szavazat ellenében.
Hosszas - kétperces felszólalásokból álló - záróvita előzte meg a felsőoktatásról szóló törvény módosításáról szóló javaslat zárószavazását. A javaslatot 194 igen szavazattal, 156 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el a Ház.
-Az Országgyűlés elfogadta a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló törvények módosításait.
A törvény rugalmasabbá teszi a létszámgazdálkodást, és bevezeti a teljesítményelvet a közigazgatásban. A jogszabály rendelkezik arról, hogy a közszférában foglalkoztatottaknak a végkielégítést a felmentési idő utolsó napján kell kifizetni.