Dessewffy Tibor szociológus, a DEMOS alapítvány vezetője szerint 2005 végén az újkori demokrácia történetében először élte meg Magyarország azt, hogy többen mondják ki, hogy jobban élünk. „A politikai bizalmi index a megszorításoknak köszönhetően csökkent, mégis kisebb mértékben, mint amire eredetileg számítani lehetett. Ma sokkal többen frusztráltak a magyar társadalomban, mint ahány embernek erre oka lenne. Ez egyfajta önbeteljesítő jóslat, melynek gátat csak a teljes posztkommunista országokra jellemző kultúraváltással lehetne elérni”- állítja a társadalomtudós.
NetHangulat |
A NetHangulat Index alakulását meghatározó alapkérdés a következő: Általában milyennek látja Ön a magyarországi helyzetet? Inkább jól vagy inkább rosszul alakulnak a dolgok? Az index ötvenes értéke tekinthető középpontnak. A középpontnál alacsonyabb értékek pesszimista, az ennél magasabb értékek optimista jövőképet jelentenek. |
Bizakodó szocialisták
A népszerűséget tehát gyorsabban el lehet veszíteni, mint megszerezni. Ezt pontosan tudja a szocialista párt is, ezért kész menetrenddel készül a forgatókönyv szerint több mint három év múlva esedékes választási időszak előkészítésére.
Állításuk szerint szimbolikus lépésnek szánták, hogy a politikai osztályon kezdik a változásokat. A népszerűtlen megszorító intézkedések – adóteher- és közüzemi díjak emelése - időzítése is hidegfejű tudatosságon alapul - nyilatkozta Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes. Az MSZP szerint 2008-ra már meglesznek azok az eredmények, amelyek érzékelhetővé teszik az emberekkel a recesszió végét. „2007-től rendelkezésre állnak az EU-s pénzek. Évi 1000 milliárdos fejlesztési lehetőségekből utak, iskolák épülhetnek. Józan számítások szerint 2010-re újra biztos pozíciója lesz a kormánypártoknak. Arra készülünk, hogy több cikluson keresztül kormányozzunk” - mondta a hvg.hu-nak Mesterházy.
Pesszimista fideszesek
A szocialisták részéről hallható optimista várakozások Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint hiábavaló hazugságok, melyek csupán a baj elfedésére szolgálnak. Az elhibázott gazdaságpolitika következtében csökkennek majd a reálbérek, nő az infláció. Ennek a hatása érezhető lesz 2008-ban és 2010-ben is, a következő választások idején – nyilatkozata a hvg.hu-nak Szijjártó.
A Fidesz eheti elnökségi ülésén a belpolitikai helyzet áttekintése után a következő vélemény született: bár türelmesek voltak, de a kormánykoalíció nem tudott letenni az asztalra a pénzügyi válság megoldására alkalmas olyan alternatívát, melyet az ellenzék támogatni tudott volna. A párt szerint az MSZP-ben a fogadókészség zéró.
„Az önkormányzati választások tétje az, hogy megbukik-e a Gyurcsány-csomag, ami megsarcolja az embereket. Hamarosan a Fidesz teljes gépezete működésbe lendül. Szeptember 23-án mindenkit várunk a Hősök terére”- verbuvált a szóvivő. Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője azonban hárította azt a kérdésünket, miszerint a Fidesz a tömegdemonstrációk háta mögé állna. „Nyilvánvalóan van tétje az előttünk álló hónapoknak, de polgári engedetlenségi mozgalmak gerjesztéséről szó sincs. Jobban örülnénk, ha érdemi viták mellett elérhetnénk, hogy vonják vissza a kártékony ’programjukat’”- kommentálta a felvetést a Fidesz frakcióvezetője.
Sipos A.